|
Zřícenina hradu Stará Dubá [ Hrad nebo zřícenina hradu ]Hrad byl založen ve 13. st. některým z příslušníků rodu Benešoviců. Tato rodová větev pak v pozdější době užívala název z Dubé. Prvním doloženým majitelem, který se již psal z Dubé, byl Ondřej (1283), který vlastnil také hrad Kavčí horu. V 15. století byl majitelem hradu loupeživý rytíř Jan Zúla z Ostředka a proto byl hrad v roce 1404 dobyt. Definitivně byl rozbořen v roce 1466 vojskem krále Jiřího z Poděbrad při jeho bojích s panskou jednotou. Stará Dubá je jedním ze dvou výjimečných šlechtických areálů z 2. pol. 13. století v Čechách a lze jej srovnat s menším královským hradem. Do dnešní doby se z hradu dochovaly zbytky obvodových zdí hradních paláců a kaple. Hrad je do velké výšky zavalen svými troskami nad které vystupují zdi až v úrovni patra. Z městečka je možné vidět zbytky vstupních bran, podél kterých vede železniční trať, hradby podél Sázavy a mezi městečkem a hradem a příkop vylámaný ve skále po spádnici kopce podél hradby. Dále je dobře patrná původní přístupová cesta k hradu na svahu pod vrcholem kopce a valy obléhacího tábora v nízkém lesíku na kopci za hradním příkopem. Příjezd je možný buď nahoru k hradu po staré hradní cestě od Dubska, nebo dolů do městečka podél řeky. Z městečka ke hradu a naopak je nejjistější jít pěšky po svahu podél hradby.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|