Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (04:42 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Opatovice nad Labem [ Město nebo obec ]

Opatovice nad Labem tvoří dnes s obcí Pohřebačka jeden správní celek s téměř dvěma tisíci obyvatel.

Archeologické průzkumy, které zde byly v minulých desetiletích prováděny, potvrzují, že se zde nacházela sídliště slovanských kmenů. Opatovice leží na historické půdě opatovického kláštera při pravém břehu Labe v severní části pardubického okresu. Klášter benediktinského řádu byl založen jako sedmý klášter v Čechách r. 1086 králem Vratislavem II. Časem se stal významným střediskem celého kraje. Nejvýznamnějším představeným kláštera byl opat Neplach, vyslanec císaře Karla IV. V r. 1421 byl klášter vypleněn a zničen husity vedenými Divišem Bořkem z Miletína a již nikdy nebyl obnoven. Dominantou obce je kostel sv. Vavřince se základy patrně z 2. pol. 13. stol., přestavěný r. 1421. Kostel je jednolodní s pravoúhlým presbytářem a věží zakončenou gotickým kamenným jehlanem s cimbuřím. Dalšími významnými památkami jsou sochy sv. Jana Nepomuckého před mlýnem, sv. P. Marie, a sochy sv. Josefa a sv. Václava.

V blízkosti obce odbočuje z Labe a obcí protéká uměle vybudovaný Opatovický kanál, který byl vystaven k napájení rybníků a dnes zavlažovací soustavy. Kanál dlouhý 32,7 km dal postavit Vilém z Pernštejna ke konci 13. stol. Dnešní Opatovice nad Labem jsou moderní obcí s kompletní infrastrukturou, mateřskou a základní školou, lékařským střediskem a poštou. Pro potřeby obyvatel je v obci několik obchodů, restaurací a čerpací stanice pohonných hmot. Na katastru obce byla v letech 1956-60 postavena jedna z nejlépe prosperujících tepelných elektráren v republice.

V posledních letech byly zavedeny vodovod a kanalizace v Pohřebačce a dobudovány v Opatovicích, postavena nová čistička odpadních vod. Obě obce jsou plynofikovány či teplofikovány. Není tedy divu, že si mnohé podniky vybraly za sídlo firmy právě tuto obec. Úspěšně se rozvíjí i soukromá bytová výstavba, pro kterou obec vytváří dobré podmínky budováním inženýrských sítí.

Pestré jsou rovněž spolková a klubová činnost a sportovní život v obci. K nejaktivnějším patří divadelní soubor a fotbalový oddíl.

Mezi další pamětihodnosti, které dotvářejí ráz obce, je nutno zmínit Morávkův mlýn, faru, budovu obecního úřadu a staré školy, areál bývalé Zemské vychovatelny či Nohejbalovu vilu s pamětní deskou významné rodačky a přední představitelky české historické vědy a numismatiky univ. prof. PhDr. E. Nohejlové - Prátové.

Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy.

PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do

Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 2, 14.09.2021 v 20:01 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz