|
Evangelie Čara [ Osobnost ]Stoletá babička skoro denně tradičně při mytí nádobí. Narodila se : 15.února 1904 V Prozvoro , okres Grovona - severní Řecko. Rozená Evangelia Pjacka. Z Řecka odešla přes Albánii do tehdejší Československé Socialistické Republiky na podzim roku 1949 s celou rodinou. Dojeli do Mikulova. V květnu roku 1950 dorazila s mužem a dětmi do Dívčího Hradu kde již zůstala. Je ze šesti dětí, tři sestry a tři bratři. Sestry již zemřely a také starší bratr. Dva mladší bratři žijí. Z toho jeden je mladší o rok. Oba však žijí v Řecku. Všichni ji tady říkají a mluví o ní - "naše babička" (neskloňuje se). S "Naše babička" se však česky nedomluvíte. Po více než 50 létech života v Česku česky rozumí velmi málo a nedomluví se. Česky umí říci jen pár vět. Komunikovat s ní, pokud neumíte řecky, lze jen přes její dceru, která vše překládá do řečtiny. V létě i v zimě, v horku i v mrazu ji můžete denně spatřit venku, jak umývá nádobí. Pokud ho zrovna nebude takovým způsobem, umývat její dcera. Evangelie Čara je její příjmení po manželovi, Československé a České úřady ji příjmení počeštili na Čarasová,
Dne 23.listopadu 2013 nás navždy opustila nejstarší občanka České republiky ve věku 109 let.
 Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮ
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|