Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (10:40 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Cidlina [ Vodní tok ]

Na své poměrně dlouhé pouti k soutoku napájí Cidlina spoustu rybníků a rybníčků - zcela jistě největším z nich je s plochou 300 ha Žehuňský rybník. Nejedná se ani o rybník jako o uměle sypanou přehradní nádrž, kterou roku 1492 založil rybníkář v tomto kraji tolik známý, Štěpán Netolický.

Soutok Cidliny u Libice nad Cidlinou
Cesta, kterou vody Cidliny vykonají k soutoku, měří 97,3 km. Cidlina se vlévá do Labe nedaleko obce Libice nad Cidlinou u slavníkovského hradiště již jako poměrně široká řeka. Výška soutoku je udávána na 187 m.n.m. Kdysi rameno řeky obtékalo hradiště a chránilo ho ze dvou stran. Mezi Žehuňským rybníkem a soutokem s Labem se nachází 9 velkých jezů, které byly vybudovány proti rozlití řeky do okolní rovinaté krajiny.
V řece pak najdeme spoustu druhů ryb. Jmenujme například kapra obecného, štiku obecnou či úhoře říčního, ale najdeme zde i sumce velkého, amura bílého, candáta dravého atd. Zajímavou floru, která roste na březích Cidliny zastupují hlavně orsej jarní, kosatec žlutý, prvosenka jarní či rulík zlomocný - vody obývají blatouch bujný a stulík žlutý.

...a jěště pohled od Labe
Na řece a okolí pak žije spousta dalších živočichů - jmenujme z ptactva např. volavku popelavou, čápa bílého, labuť velkou, racka chechtavého, husu polní, rybáka obecného atd. Břehy obývá spousta žab - ropucha zelená, skokan hnědý... Žije tu také vydra říční, ondatra pižmová, hryzec vodní, rak bahenní.
Tok řeky v celém průběhu není příliš hluboký a tak se nehodí pro vodní sporty a ke sjíždění.
Zajímavé je, že v minulých stoletích byla řeka na dolním konci rozdělena na několik ramen - jedno například ústilo do Labe v Kolíně-Zálab,í jiné zase teklo k Velkému Oseku, kde ústilo do Labe.
OBECNÉ INFORMACE
Cesta: Pěšky: řeku asi naleznete snadno a tak si povíme jak se dostat k pramenu a k soutoku - k pramenu (tomu turistickému) se dostanete z vlakové zastávky Kyje u Jičína a po žluté turistické značce jsou to asi 2km, po modré je možné sejít z Tábora k rozcestí se žlutou od Kyjí. K soutoku - je nejlepší se vydat buď z Libice nad Cidlinou kolem hradiště po zelené turistické značce 2,5 km nebo z Poděbrad podél Labe - 4 km Autem: K pramenu: Nechat auto na Košově a vydat se asi 1,5km k prameni opět po žluté. K soutoku: Z Poděbrad vede k nedaleké vodácké hospůdce manipulační silnička, ale nevím jak je sem povolen vjezd a i kvůli přírodě není špatné nechat auto třeba v Poděbradech a udělat si sem hezkou nenáročnou procházku.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.polabi.com

Typ záznamu: Vodní tok
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 2, 28.10.2021 v 17:30 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz