|
Borovská poznávací stezka [ Naučná stezka ]výchozí bod Borová - obecní úřad, délka trasy 20 km, historie, příroda Borovská poznávací stezka prochází po obvodu katastru obce Borová. Cestou je 11 zastávek s odpočívadlem, které je doplněno informacemi o jednotlivých zastávkách v českém a anglickém jazyce seznamujících turisty s přírodními a historickými zajímavostmi. Jedná se především o evangelický kostel, kostel sv. Markéty s kostnicí, kostel sv. Kateřiny, kapličku sv. Jana Nepomuckého na Bukovině, pomník obětem 2. světové války "U výbuchů", bývalý lom Štamberk, vrch Skalka s pověstí o Mánině studni, prameniště Černého potoka. Dále se na stezce nachází několik vyhlídkových míst. V katastru obce jsou umístěny 4 velkoplošné turistické mapy a to u obecního úřadu, nádraží ČD, campingu a kapličky na Bukovině. Mapu si lze v tištěné podobě zakoupit na 20,-Kč v kanceláři Obecního úřadu v Borové.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|