|
Verbuňk [ Lidové tradice ]Foto z archivu FoS: Verbuňk na festivalu MFF Strážnice 2004 Slovácký verbuňk V pátek 25. 11. 2005 prohlásil generální ředitel UNESCO tanec "Slovácký verbuňk" za mistrovské dílo ústního a nemateriálního dědictví lidstva. Pro Českou republiku jde o první zápis na seznam, který nyní čítá na 90 položek. Slovácký verbuňk, mužský improvizovaný tanec skočného typu, se dodnes tančí ve většině obcí na Slovácku, věnují se mu hlavně folklorní soubory, ale stále je i přirozenou součástí tanečního repertoáru(například při hodech, svatbách či vinobraních). UNESCO jej ocenila pro jeho vysokou uměleckou úroveň a označila ho za výraz kulturní identity celé oblasti Slovácka. Odborníci rozlišují šest základních regionálních stylů - oblast Kyjova, Strážnice, Břeclavi, Uherskohradišťska a Uherskobrodska, Velké nad Veličkou a hanáckého Slovácka. O zápisu předložených nominací rozhodovala šestnáctičlenná mezinárodní porota, jejíž členkou byla i česká etnoložka Martina Pavlicová, Porota doporučila k zápisu celkem 43 nominovaných lidových prvků (15 z Asie, 11 z Afriky, 10 z Evropy, a 7 z Ameriky), jsou mezi nimi např. japonské divadlo kabuli, vířivé tance tureckých dervišů či slovenská fujara. Seznam mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva UNESCO se začal tvořit v roce 2001. Letošní třetí vyhlašování jeho nových položek bylo zřejmě poslední. Generální konference UNESCO v roce 2003 schválila Úmluvu o ochraně nehmotného kulturního dědictví, ve které se předpokládá vytvoření reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva. Na tento budou převedeny všechny složky dosavadní listiny, pokud pocházejí z členských zemí států úmluvy. Jan Blahůšek, Národní ústav lidové kultury, Strážnice Děkujeme autorovi za souhlas se zveřejněním.
Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮ
AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 14.01.2006 v 00:45 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|