Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (05:18 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Kaple sv. Fabiána a Šebestiána [ Kaple ]

Kaple sv. Floriána a Bartoloměje
Kaple sv. Fabiána a Šebestiána stojí v poli mimo zastavěnou část obce na pozemku parc.č. 22 v k.ú. Kunčice, vlevo při vjezdu do místní části Kunčice ve směru od Bělotína.

Jedná se o jednolodní stavbu s příkrou sedlovou střechou a špičatou čtyřbokou zvonovou věží nad vchodem bez sakristie a oratoře. 

Na místě původní dřevěné kapličky byla v roce 1717 postavena zděná stavba, která byla v roce 1777 renovována a na věžičku přidán zvon a vedle kaple postaven dřevěný kříž s plechovým malovaným Kristem. V roce 1858 byl opravován krov, vyměněna střešní krytina (namísto šindele břidlice), na věžičku osazena nová makovice a kříž s paprsky. V roce 1911 byla vyměněna krytina za eternitové šablony a v roce 1942 konfiskován zvon pro válečné účely, který byl v r. 1944 nahrazen zvonem z náhražkové slitiny. Při přechodu fronty v roce 1945 byl zničen kříž u kaple a vížka. V padesátých letech byla kaple zdemolována několika výrostky z Kunčic a vojáky, kteří byli na brigádě v místním JZD. Kaple byla důkladně opravena až v roce 1969, kdy na jaře začala oprava vnějšku kaple pod vedením bělotínského administrátora ThDr. Jaroslava Studeného. Poslední větší přestavba proběhla v roce 1995, kdy byla nad vchodem přistavěna zvonová hranolová věž, která byla opravována ještě v roce 2008 po zásahu bleskem. Interiér kaple a mobiliář byly do současné podoby dokončeny v roce 2010. Mobiliář je převážně dílem místních firem.

Kaple je vybavena souborem keramických reliéfů. V letech 2008-11 jej vytvořila na objednávku obce Bělotín ostravská výtvarnice Kateřina Pavlicová. Soubor zahrnuje oltářní plastiku, představující Krista v doprovodu sv. Floriána a sv. Fabiána. Po stranách oltářní niky jsou umístěny plastiky sv. Šebestiána a anděla. Hlavní loď kaple pak obsahuje soubor čtvercových keramických kachlů s motivy biblické apokalypsy.

Ve spodní části věže v zádveří za vstupní mříží je po pravé straně umístěna pamětní deska obětem 1. světové války s 13 jmény padlých, německým nápisem "Den Opfern des Krieges 1914-1918" (Obětem války 1914-1918) a německým válečným křížem.

Pohnutá historie kaple je rozvedena v přiloženém článku Historie kaple sv. Fabiána a Šebestiána a kříže v Kunčicích. Jeho autorem je dr. Jirák, SOkA Přerov.

Svátek patronů sv. Fabiána a Šebestiána připadá na 21. ledna.

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Kaple
AKTUALIZACE: uživatel č. 260 org. 56, 13.06.2017 v 14:16 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz