|
Gurmánská stezka [ Naučná stezka ]GURMÁNSKÁ STEZKA vás provede západním okrajem Železnohorského regionu a je cestou za dobrým jídlem a pitím spojené s poznáváním krás Železných hor. Putování kopíruje zavedené cyklostezky i značené turistické cesty, které nejsou pro automobily. Lze ji rozdělit na kratší úseky, spojit s prohlídkou přírodních či historických zajímavostí v regionu. Stezka pomyslně začínáv Hostinci Pod Drnem v Hoješíně, kde můžeme ochutnat na venkovním grilu „Hoješínskou placku“. Z Hoješína se vydáme kolem Sečské přehrady směrem na Kraskov, kde najdeme černou kovárnu a úrodná pole bratrů Navrátilů. Z Kraskova se vydáme do Třemošnice, kde nás lákají k prohlídce komíny Berlovy vápenky – vzácné technické památky. Nad ní se v kopci tyčí rozbořené stěny hradu Lichnice. Z rozhledny Milada na Lichnici vychutnáme Železné hory z ptačí perspektivy. Po návštěvě Lichnice se vydáme směrem na Rudova Lovětínskou roklí se dostaneme k Žlebským Chvalovicím, kde se zastavíme v minipivovaru pana Jaroslava Kutílka. Z Chvalovic pokračujeme po zvlněném úbočí Železných hor do Licoměřic podívat se na rodinnou biofarmu bratrů Vašíčkových. Z biofarmy stoupáme dále k Památníku obětem 2. světové války nad Licoměřicemi. Cesta nás převede přes hřeben Železných hor k Březince. Za Březinkou směrem na Hošťalovice odbočíme dolů do Bukoviny u Přelouče a Hostince Ve Starém mlýně. Až ochutnáme štrúdl vydáme se přes Rašovy směrem do Choltic. Zde nás u pana Raby čeká Choltická zabijačka a pochoutky z grilu. Pod korunami starých zkroucených dubů Choltické obory dojedeme až k zámku a na závěr cesty ochutnáme v zámecké restauraci lahodná medová žebra a choltické koláčky z kynutého těsta. Duševně se můžeme občerstvit v oboře nebo v barokní kapli sv. Romedia. Zámek nabízí vlastivědné muzeum a expozici černého divadla. Aktuální akce od uvedených producentů najdete v měsíčním kalendáři akcí Železnohorského regionu, který je ke stažení na webu www.zeleznohorsky-region.cz. Dostupnost produktů si ověřte na webu producentů a dohodněte si přesný čas návštěvy!
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|