|
Vodní tunel na Doubravě [ Technická památka ] K tomuto tunelu se váže pověst ze starých dob. Vypráví se, že v dávných časech řádili v okolních lesích dva loupežníci. Přepadávali pocestné a brali jim peníze a i vše, co s sebou nesli: třeba jablka nebo vejce na trh. Děti, oni kradli lidem i boty! No, ale každá nepravost musí být potrestána, a tak ti dva loupežníci byli nakonec chyceni a odvedeni na hrad Lichnice. Pán hradu je odsoudil k trestu nejvyššímu: k trestu smrti. Pak se ale k němu přitočil jeho rádce a pošeptal mu: „Pane, víš, jak budujeme vodní náhon k našemu mlýnu dole u řeky Doubravy? No, tak tam se nám postavila do cesty skála – zastavili jsme práce. Nevíme, co s tím.“ „No a dál?“ zeptal se netrpělivě pán. „Napadlo mě: zadejte to těmhle loupežníkům jako úkol! Ať prosekají tu skálu!“ Ten nápad pána Lichnice i celého kraje nadchl! A tak loupežníci dostali na výběr: „Buď prosekáte tunel pro vodu ve skále, nebo přijdete o hlavu!“ Loupežníci dostali do ruky kamenické kladívko a začali každý sekat z jedné strany.
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 127, 04.01.2022 v 20:35 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|