|
Zašová [ Město nebo obec ]Zašová Stručný geografický přehled Obec Zašová se rozkládá 5 km východně od Valašského Meziříčí v nadmořské výšce 338 m na poměrně velkém území, severním směrem od Rožnovské Bečvy až do podhůří Veřovických vrchů. Severní hranice katastru obce tvoří hřeben Veřovických vrchů s nejvyšším místem katastru Huštýnem (749 m). Patří k větším obcím. Údaje o vzniku a významných historických událostech Záznamy v kronice udávají rok 1370 jako rok založení Zašové. V 15. století tu stával lovecký hrádek (návrší Sovinec). Už ve středověku se obec rozrůstala a bohatla. Zpočátku se jí vyhýbaly i selské bouře, avšak v povstání 1746 - 1755 se hovoří i o účasti Zašové. Obyvatelé se zabývali převážně zemědělstvím a prací v lese. Postupně však zde vznikala také místní výroba - mlýny, pila, kamenolomy a kamenoprůmysl, tovární výroba keramiky, dřevěného zboží a stavebnin ze dřeva. Proslulým se stalo také domácí plátenictví, pletení, háčkování, vyšívání, vázání koberců, pletení rákosových sedadel, malování talířů. V roce 1898 zřídil v Zašové malíř R. Schlattauer (pocházel z Hranic) malou dílnu na výrobu valašských gobelínů a koberců, která byla předchůdkyní zemské gobelínové a kobercové školy ve Valašském Meziříčí (1908) a později Gobelínové a kobercové dílny Ústředí uměleckých řemesel , dnes proslulé a svého druhu u nás ojedinělé Moravské gobelínové manufaktury . Školství Škola v Zašové byla zřejmě již v první polovině 17. století. Za vlády císaře Josefa II. byl zrušen klášter, postavený v roce 1724 a byla do něj přestěhována škola i s bytem učitele. Další škola u potoka (dnes dětský domov) byla v čase upravována a rozšiřována. V obci byla i Zvláštní škola, která později zanikla a byl do ní přestěhován dětský domov z Rožnova p. Radhoštěm. Kulturní a historické památky Hodnotnou kulturní památkou je barokní kostel s areálem a ojedinělým prvkem dvojvěží v průčelí z první třetiny 18. století. Budova domova důchodců je původně barokní klášter z roku 1785. Zajímavosti: - farní barokní kostel Navštívení Panny Marie s ojedinělým prvkem dvojvěží v průčelí z první třetiny 18. století - budova domova důchodců je původně barokní klášter z roku 1785 - sochou sv. Jana Nepomuckého a křížem - pramen na Stračce, bývalé poutní místo k svaté vodě do Stračky - upravený pramen s křížem, kamenným sloupem a obrazem Panny Marie je i dnes hodně navštěvovaným místem, kde každodenně čerpají vodu místní obyvatelé i turisté ze širokého okolí - tenisový areál, lyžařský vlek. Současnost obce: Zástavbu obce tvoří především rodinné domky venkovského typu umístěné převážně v údolí Zašovského a Veselského potoka. Valašský charekter vesnice dotváří i několik usedlostí a menších chalup nacházejících se v okrajových částech obce na pasekách, což je typické pro tento kopcovitý kraj. V 80-tých letech částečně narušila vesnický ráz obce výstavba 8-mi panelových domů.
S rozvojem podnikání od roku 1990 se v jižní části obce vyčlenila průmyslová zona Luhy, která přinesla místním obyvatelům možnost pracovního uplatnění přímo v místě bydliště. Přesto větší část ekonomicky činného obyvatelstva dojíždí za prací převážně do nejbližších měst Valašského Meziříčí a Rožnova pod Radhoštěm.
Státní správa: Obec Zašová je součástí vsetínského okresu. Většinou správních záležitostí jsou pověřeny úřady ve Valašském Meziříčí (stavební úřad, pracovní úřad, finanční úřad, živnostenský úřad, soud, katastrální úřad...) a v Rožnově pod Radhoštěm (policie ČR).
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 19.11.2021 v 00:31 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|