|
Rybník Houska [ Vodní plocha ] Rybník je napájen vodou ze Zlatého potoka. Můžete zde často vidět rybáře. Víte, jak dlouho trvá, než kapr naroste do správné velikosti, aby se hodil třeba na štědrovečerní stůl? Jsou to 3 roky.
Tipněte, jak starý může být kapří stařeček, když ho nikdo nevyloví? Je to 50 let. Kromě kaprů žijí na těchto rybnících také vodní ptáci. Nejjednodušeji pozorovatelné jsou kachny divoké. Možná vás někdy napadlo, čím to je, že se kachny tak snadno drží nad vodou. Prostě plavou jako nafukovací míč a nemusí se namáhat jako my lidé s poctivými tempy. Kachnu na vodě opravdu nadnáší vzduch stejně jako nafukovací míč. Vzduch je schovaný mezi jejím peřím a horní krycí pera mu brání uniknout.
A jak to, že se kachna ani v zimě v ledové vodě nenachladí? Má asi 10 000 pírek a per, která ji chrání před vlhkem a chladem. Svoje peří si mastí tukem, aby peřím nepronikla žádná voda. Když vidíte kachnu nebo kačera, jak se zobákem čechrá, tak to si ze své mazové žlázy zobákem vytlačuje tuk a roztírá ho po peří. Kromě vodních ptáků můžeme u rybníka vidět i jiné, kteří se sem chodí pouze napít. Budeme potichu a nehybně pozorovat okolí, možná se nám podaří nějakého ptáčka zahlédnout.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|