|
Strádovské Peklo [ Informační tabule ]Na přírodní rezervaci Krkanka navazuje přírodní rezervace Strádovské peklo. Je ještě skalnatější. Chrudimka tu vytváří kaňon a díky tomu se tady daří například několika druhům vzácných brouků kovaříků. Tato část údolí byla dlouhou dobu oborou, kam se mohlo chodit jen 4 měsíce v roce. Obora byla v roce 2012 zrušena. Ale Slavická obora nad údolím Chrudimky stále chová jeleny a je přístupná jen v únoru, březnu, červenci a srpnu. Za chvilku půjdeme kolem školní včelnice. Patří včelařskému učilišti. Od zdejších včel se získává lesní neboli medovicový med. Ten je většinou tmavší a hodně lidí ho má radši než světlý květový z květin na polích a lukách.
Budovy, které tady kousek od mostu stojí, jsou bývalým Pekelským mlýnem. První písemná zmínka o něm je už z roku 1567. Takže se tady jeho mlýnské kolo točilo ještě dříve, než byla tvrz v Nasavrkách přestavěna na zámek! To je úctyhodná historie.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|