|
Lánský potok [ Vodní tok ]Lánský potok je malý vodní tok na území Pardubic. Upravený a udržovaný pramen Lánského potoka zvaný Čivická studánka či též Kokešovská studánka se nachází v místní pardubické části Kokešov v lese za elektrotechnickou továrnou stojící u křižovatky silnice I/2 Pardubice – Přelouč a silnice Lány na Důlku – Bezděkov. U lánské silnice se u jihovýchodního rohu průmyslové zóny nachází malé parkoviště, ze kterého vede k prameni pěšina se zeleně značenou turistickou trasou 4289. Pramen Lánského potoka je spojován s kultem Panny Marie, bývaly mu přisuzovány zázračné schopnosti a dodnes je obyvatelstvem často využíván k odběru vody. V roce 1867 zde přenocovali tři slovenští dráteníci a jednomu u nich Juraju Hutarovi se zjevila Panna Marie. Karel Chotek z Chotkova, kterému místní les patřil, nechal pramen upravit a postavit zde Mariánský sloup. Ten byl později přemístěn do prostoru dnešní kaple Panny Marie Bolestné. V roce 1869 zde byla Karlem Chotkem a jeho ženou postavena první dřevěná kaple. Místo se stalo poutním. V roce 1995 byla studánka zrekonstruována a v letech 1996 – 1997 zde byla postavena kaple nová zděná. Tok Lánského potoka sleduje přibližně severní směr. Asi 300 metrů od pramene vtéká potok do nevelkého Crkáňského rybníka. Pod jeho hrází opouští les a dále teče poli stále k severu. Asi po 700 metrech podtéká železniční trať Kolín - Česká Třebová a po dalších přibližně 400 metrech mění směr na severovýchodní. Před tím, než dospěje k Lánům na Důlku, přijme zprava jediný významnější přítok, netrvalou vodoteč odvodňující pole jihovýchodně od vsi. Lánský potok východně obtéká centrum vesnice, které se nachází na malém návrší, přičemž změní směr na severozápadní. Asi 350 metrů severně od okraje obce se zleva vlévá do Labe.
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 15, 20.09.2024 v 21:49 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|