Viz indikační skica stabilního katastru - pozemky č. 2790 a 2791 proti kanálu Halda (č. 2792) za Chrudimkou.
Mlýnská strouha či Císařský náhon nebo Pernštejnská, pak Městská strúha, je umělý tok, který vybudoval Vilém z Pernštejna r. 1501 středem města, pod novostavbou Bartolomějského kostela. Přiváděla vodu pro zásobování a pohon zařízení uprostřed města. V případě nižší hladiny Chrudimky mohla být napájena akvaduktem z kanálu Halda.
Strúha tekla dvory domů na Bělobranském nám. a v ul.Sv.Anežky České, podtéká Pernštýnskou ulici, která se v této části nazývala „Na mostě“. Zde poháněla císařský a obecní mlýn s městskou vodárnou zásobující vodou městský pivovar za radnici, lázně v Kostelní ulici i Masné krámy, pro ty sloužila i jako odpadní kanál. Stály přímo nad strúhou, kde dnes zůstala nevzhledná betonová plocha s trafostanici.
Před kostelem, dříve až za hradbami, se strúha vlévala do Městské řeky tekoucí na západ, kde je dnes Sukova tř. Po regulaci Chrudimky r.1910 byla Městská řeka zasypána. Také strúha od Chrudimky do dvorů domů v Pernštýnské ul., kde se ještě před 80 léty pralo prádlo a v létě lidé koupali, byla postupně zasypána, průtok je jen potrubím (viz Parpedie).