|
Kanál Zminka (též Dvakačovický kanál) [ Vodní tok ]Zminka (někdy též Dvakačovický kanál) je umělý vodní kanál (náhon) v okresech Pardubice a Chrudim. Spojuje Novohradku a Loučnou. 11,5 kilometrů dlouhý kanál vzniká ve Dvakačovicích, kde nad dvakačovickým jezem odebírá v nadmořské výšce 234 m n. m. vodu z Novohradky. Poté protéká Úhřetickou Lhotou a Hostovicemi. Za nimi překonává pomocí akvaduktu Ohrádeckou svodnici a podtéká železniční koridor. Dále protéká Zminným, které mu dalo jméno, a Veskou. Nedaleko před ústím do Loučné překonává akvaduktem Malokolodějský odpad. Do Loučné ústí v nadmořské výšce 222 m n. m. nedaleko Sezemic. Plocha povodí je 18,4 km². Průměrný průtok činí 0,4 m³. Kanál byl zbudován roku 1567 v době rozkvětu rybnikářství na Pardubicku. Jeho původním účelem bylo napájet vodou rybník Staročernský, Spojil a Strýček (na jejich místě se dnes rozprostírají Staročernsko a Spojil). Zároveň poháněl mlýny. Viz též http://kraj.kppardubicka.cz/stranky/cti-prispevky.php?id=Zminka_-_utajena_technicka_pamatka_Chrudimska
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|