|
Pražmo [ Město nebo obec ]V Chráněné krajinné oblasti Beskydy, na úpatí Travného se rozkládá obec Pražmo, založená v roce 1777 hrabětem Pražmou. Obci vévodí kostel sv. Jana Nepomuckého, který byl postaven těsně po založení obce v blízkosti původního dřevěného kostelíka. V současné době má obec asi 1000 obyvatel, kteří pracují zčásti v lese nebo dojíždějí za prací do okolních měst. K ubytování rekreantů slouží hotel Travný.
Z Pražma si můžete vyjít do údolí Morávky nebo Mohelnice. Turistické stezky vás zavedou na horské hřebeny. Běžecké lyžařské tratě bývají velmi dobře připravené a pokud jsou vhodné klimatické podmínky, dá se lyžovat až do jarních měsíců.Turisté se do Pražma snadno dopraví některým z pravidelných autobusových spojů.
Obec Pražmo má schválený územní plán, který počítá s rozvojem podnikání, bytové výstavby a turistiky. V centru obce je čerpací stanice a poštovní služba. Nejbližší autocamping je ve vzdálenosti cca 12 km ve Frýdlantě nad Ostravicí.
Pražmo je členem Svazu měst a obcí České republiky a také je členem Sdružení obcí povodí Morávky, které pomáhá řešit společné problémy obcí tohoto mikroregionu.
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 27.09.2021 v 22:12 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
24.5.2001: Poslanecká sněmovna zamítla návrh zákona umožňující vyvlastnit pozemky v plánovaných průmyslových zónách.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|