|
Rosice [ Město nebo obec ]Rosice leží asi 20 km od Brna, se kterým jsou spojeny železniční drahou a dálnicí. Samotné území města se rozkládá na zvlněném terénu v nadmořské výšce kolem 330 m. Na jihu protéká říčka Bobrava. Rosice se řadí svou dávnověkou historií k nejstarším osídleným místům Moravy. Slávu a rozkvět městu přineslo bohatství černého uhlí. Největšími majiteli uhelných dolů byla rodina Rahnů, jejichž palác se v Rosicích dosud nachází a patří mezi významné historické památky, stejně jako např. pranýř hanby, ke kterému byli v minulosti přivazováni zločinci, socha bohyně Živeny s nádhernou kašnou uprostřed náměstí, radnice, včelařský skanzen, několik a další. Mezi další významné památky se řadí také kopec s kaplí Nejsvětější Trojice z konce 17. století, u které se konají každoroční tradiční pouťové slavnosti, kostel sv. Martina ze 13. století nebo renesanční zámek z poloviny 16. století. I okolí města je půvabné a přímo vybízí k vycházkám, například do Mariánského údolí, Obory či vzdálenějšího Podkomorovského lesa, kraje Mrštíkovy "Pohádky máje". V městě jsou také dva velké sportovní areály- zimní stadion a sokolovna s tělocvičnou, posilovnou, tenisovými kurty a hřištěm.
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 04.11.2021 v 21:46 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|