|
Seninka [ Město nebo obec ]Seninka, sevřená horami, rozkládá se podél stejnojmenného potoka. První písemná zmínka o Senince pochází z roku 1503. Znak obce s koněm, stromem a radlicí vypovídá o obživě lidí na chudých polích, v lesíchi o formanech, kteří zapadlou Seninku spojovali se světem. Nejvyšší zdejší hora je strážný vrch Vartovna. Je odsud vidět na všechny strany. K Javorníkům, Vizovickým vrchům i k Radhošti. Proto tady kdysi strážní hlídky vartovaly a ohněm varovaly hlavně před uherským nebezpečím. Název potoka Seninky se odvozuje od sena, které snad kdysi potok zvaný Senný ze strmých strání odnášel. Lidé tady ještě mluví krásným nářečím a už 500 let se drží hor a evangelické víry.
Chloubou Seninky je nejen kulturní dům s kulturním a sportovním areálem, ale také nově rekonstruované tenisové kurty s umělou trávou. Je třeba také připomenout, že dokud herce a režiséry nepřemohla televize, hrálo se zde dlouho i ochotnické divadlo. V zimě tady leží sníh často od listopadu do března a Seninka se tak stává bílým rájem lyžařů. Na své si přijdou lyžaři na sjezdovce i majitelé běžek. Krajina nabízí překrásné hřebenové tratě, ku příkladu z Vartovny na Sirákov a dál do Vsetína.
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 29.11.2021 v 12:33 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|