|
Drahan a Drahánek, folklorní soubor [ Folklorní soubor či skupina FoS ČR ]Prezentace lidových tanců, písní a zvyků z Horácka. Když v lednu roku 1974 Ing. František Slabý a Ing. Jiří Polák založili v Blansku národopisný soubor Drahan, tehdy žádný z nich netušil, že tento soubor bude jednou účinkovat i na zahraničních festivalech a oslaví třicetiny. Domovskou scénou byl Závodní klub ROH ČKD Blansko. Členskou základnu tvořili mladí lidé převážně z řad studentů, které spojoval společný zájem - radost z prvních vystoupení - a také velmi dobrý kolektiv. Pět roků po založení Drahanu, tedy v roce 1979, byl založen dětský folklórní soubor Drahánek. Záměrem bylo probouzení zájmu o folklor u nejmladší generace a taneční výchova. Po čase se začala práce v souborech zúročovat. A k vystoupením v České republice přibyla i vystoupení v zahraničí. Byly to pobyty a představení v městech tehdejší Jugoslávie, v Itálii, ve Spolkové republice Německo, v turecké Burse na Světovém festivalu folklóru, dále v Holandsku, ve francii, v Rakousku, v Polsku a Maďarsku. Z důvodu velké finanční náročnosti museli odmítnout pozvání na festivaly do Guatemaly, Ekvádoru a Egypta. Oba soubory mají ve svém repertoáru především zvyky, tance a hry z Horácka, zejména z oblasti Kořence a Protivanova. V současné době působí Folklórní soubory Drahan a Drahánek v Soukromé základní umělecké škole Blansko. Vedoucími jsou Miluše Jeřábková a Roman Matal. I dnes je můžete vidět účinkovat nejen na akcích města Blanska. Soubor doprovází lidová muzika vedená panem Pavlem Dočekalem.
KONTAKTNÍ ADRESA:Folklorní soubor Drahan a Drahánek Miluše a Jaroslav Jeřábkovi Salmova 13/6 678 01 Blansko Česko (CZ)
AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 18.03.2006 v 01:26 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|