Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (10:46 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Svinčany [ Město nebo obec ]

Vlajka obce Svinčany
Jméno Svinčany je vykládáno různě. V dávných dobách, kdy se v okolí rozkládaly hluboké lesy bohaté na močály a bahniska, zde žila hojnost zvěře a především divoké svině.
Podle pověsti se sem kdysi zatoulala ohromná svině a rozryla půdu západně pod tvrzí tak hluboko, že zde vytryskla z hloubi voda. Udiveným osadníků, kteří svini pronásledovali, objevil se na dně jámy napolo odkrytý starý zvon. Zvon byl vyzdvižen a zavěšen. Těm, kteří pozorně naslouchali jeho hlasu, zdálo se prý, že volá : "Vyryla mě svině - vyryla mě svině..." Tento hlas zvonu zůstal, i když byl později přelit, a proto prý bylo dáno osadě jméno Svinčany.
První písemná zmínka o obci je z roku 1226. Ve středověku stávala ve Svinčanech tvrz v místě, kde je dnes naproti kostelu dům č.p. 8. Tvrz byla dřevěná a byla chráněná rybníkem, náspem a obehnaná kolovým plotem. Vyhořela ve válce mezi uherským králem Matyášem Korvínem a českým králem Jíříkem z Poděbrad.
Od roku 1559 byly Svinčany majetkem pánů Gerštorfů. Ti sídlili v Cholticích, ale k poslednímu odpočinku ukládali své tělesné schránky do starého kostela ve Svinčanech. Gerštorfům byl ale po bitvě na Bílé hoře roku 1620 zkonfiskován veškerý majetek. Svinčany jako součást choltického panství koupili Thunové a vlastnili je až do období 2. světové války.
Krásný barokní kostel sv. Vavřince z let 1764 - 68 stojí na místě staršího kostela a zvoní v něm prastarý zvon, který byl ulitý roku 1591. Visel zde ještě druhý starší zvon z roku 1483. Ten ale bohužel nepřečkal rekvizice za I. světové války v roce 1917.
Roku 1782 byla ve Svinčanech zřízena Triviální škola. V letech 1879-86 v ní učil František Karel Rosůlek, regionální spisovatel a historik. Dalším slavným svinčanským rodákem je Josef Komárek. Byl zemským poslancem v letech 1895-1908 a 1897 -1910 starostou okresu Přelouč.
V roce 1848, kdy tudy táhli gardisté z Heřmanova Městce. V místní hospodě si dodávali odvahy a "posilovali se" před dalším posunem k Cholticím. Tam se k nim přidalo dalších 10 gardistů a všichni společně se vypravili do Přelouče na vlak, že jím dojedou Praze na pomoc. Ve Valech se ale někteří z nich poztráceli. Jak se gardisté hledali, vlak jim ujel. Do Prahy se tedy nedostali a vrátili se zpátky domů.
V současné době přísluší k obci Svinčany místní části Horní a Dolní Raškovice a Nákle. Celková rozloha katastru je 820 ha. V obci jsou vybudovány veškeré inženýrské sítě, včetně ČOV. Obec má zpracován ÚPSÚ a POV, dle kterého zajišťuje postupný rozvoj obce. Důraz je kladen na společenský život zájmových spolků, složek a občanských sdružení, za což byla obec oceněna, v krajském kole soutěže Vesnice roku 2005, modrou stuhou za společenský život.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Obec Svinčany
Svinčany 52
535 01 Přelouč
Česko (CZ)

Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy.

PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
Svinčany

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do
DALŠÍ INFORMACE: http://www.svincany.cz

Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: správce systému (Mikroregion Podhůří Železných hor) org. 127, 06.08.2022 v 14:37 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz