|
Velké Heraltice [ Město nebo obec ]Obec patřila od první zmínky v roce 1230 až do konce 14. stol. vladykům z Heraltic. V roce 1377 při dělení Opavska je zmínka o tvrzi a obec připadla ke krnovskému dílu knížete Hanuše. V 15. století držely statek rody pánů z Drahotuš, z Fulštejna a Bírkové z Násile. Roku 1522 panství kupuje Bernard z Vrbna a zapisuje ho se svolením krále Ludvíka do opavských zemských desek. Štěpán z Vrbna prodává Velké Heraltice roku 1600 Zikmundovi mladšímu Sedlnickému z Choltic. V roce 1611 je kupuje Bohuslav Pavlovský z Pavlovic a po jeho smrti Vaclav svob. pán z Oppensdorfu. V roce 1666 ves vyhořela a v roce 1668 ji kupuje Jiří Štěpán hrabě z Vrbna. Posledními majiteli byla hrabata Bellegarde, kterým patřil zámek a velkostatek od roku 1899 až do roku 1945. Původně spadaly Velké Heraltice do okresu Bruntál, od roku 1949 patří do okresu Opava. V roce 1979 byly k obci připojeny Malé Heraltice, Košetice a Sádek.
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 25.10.2021 v 22:57 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|