|
Velké Hoštice [ Město nebo obec ]Obec Velké Hoštice leží 5 km východně od okresního města Opava. Archeologické průzkumy, které byly na území obce provedeny, potvrdily svými nálezy (např. lineární vypichovanou, moravskou a kanelovou keramikou, lužickou a slezskou kulturou) život na tomto území již v 9. - 12. století. První písemná zpráva o existenci obce se datuje z roku 1228.
Nejvýznamějšími kulturními památkami, které se na území obce nacházejí jsou zámek, který se datuje z roku 1754 a byl vystavěn v pozdně barokním slohu. Kolem pol. 19. století zámek prodělal rozsáhlou přestavbu do dnešní klasicistní podoby. Poslední rekonstrukce zámku proběhla koncem roku 2000, kdy byla dokončena oprava zadního traktu a v něm vybudovány byty pro občany důchodového věku - dům s pečovatelskou službou. V přízemí zánku se nachází restaurace, kde je možno konání různých kulturních akcí, včetně konání svateb, oslav narozenin apod.Ve sklepě zámku byla zřízená vinárna. Kolem zámku se rozkládá zámecký park, který v současné době prochází rozsáhlou rekonstrukcí.
Další významnou památkou obce je kostel sv. Jana Křtitele, který byl vystavěn v barokním slohu ostravským stavitelem Jakubem Pánkem v r. 1773. Je bohatě vyzdoben freskami malíře Sebastiniho. I tento kostel byl v roce 2000 opraven. Byly provedeny sanace suterenního zdiva, venkovní omítky a oprava střechy.
Dalšími památkami na území obce jsou kaple Panny Marie na Opavské ulici, z 2. poloviny 18. století socha sv. Jana Nepomuckého na návsi a socha téhož světce od I.A. Heinze u fary.
STATISTIKA: V současné době žije v obci 1677 obyvatel. Rozloha obce je 1020 ha Počet domů s č.p. 436
V obci se úspěšně rozvíjí podnikatelská činnost, dokončuje se plánovaná výstavba čistírny odpadních vod, tenisových kurtů, vinice, připravuje se zóna pro bydlení pro celkem 34 rodinných domů apod.
V obci je rovněž základní devítiletá škola, kterou navštěvují i děti z přilehlých obcí Chlebičov a Malé Hoštice a mateřská škola pro 60 dětí. Bylo zde i Soukromé dívčí gymnázium jehož činnost byla bohužel v roce 2002 ukočena. Bohatá a úspěšná je i činnost místních organizací a spolků, především fotbalového kluby a místního sboru dobrovolných hasičů.
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 25.10.2021 v 23:00 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|