|
Třebechovice pod Orebem [ Město nebo obec ]Vítejte ve městě betlémů - Třebechovicích pod Orebem a přijměte pozvání k návštěvě našeho muzea a jeho expozic. Starobylé a krásné město se světoznámým Muzeem betlémů. Nejcennější a nejobdivovanější doma i ve světě je unikátní Třebechovický mechanický betlém Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a autora mechanizmu Josefa Frimla. Betlém je více než sto let starý, jeho rozměry jsou 7x3x2m a obsahuje na 2000 vyřezávaných dílů. V expozicích našeho muzea jsou vystaveny betlémy z našich sbírek, nebo zapůjčeny od autorů z celé České republiky a Slovenska. Stálá prodejní výstava betlémů a tradičních dřevěnných hraček vám umožní zakoupení vystaveného zboží. Ve výstavním salonku muzea můžete shlédnout sezónní výstavy na nejrůznější témata. Turistická sezóna vrcholí každoročním otevřením nové výstavy betlémů a rozsvícením vánočního stromu s ohňostrojem a vytrubováním koled v podvečer první adventní neděle. Informační centrum je k dispozici vždy shodně s otevírací dobou muzea na stejném telefonu.
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ: Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮ NA ÚZEMÍ MĚSTA ČI OBCE
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 118, 30.09.2021 v 16:05 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|