|
Krušpánek, dětský folklorní soubor [ Folklorní soubor či skupina FoS ČR ]Při vystoupení na festivalu v Luhačovicích Krušpánek, Velká Bystřice Vedoucími souboru jsou Eva Kadalová a Mgr. Lenka Langerová. Soubor pracuje již od roku 1986 a má vlastní muziku, která hraje ve složení housle, kontrabas a zobcové flétny. Vedoucím muziky je Ing. Jaromil Přidal. Soubor zpracovává říkadla, písně, tance a zvyky z Hané. Jednotlivé náměty jsou zpracovány choreograficky do pásem. Děti tancují ve svátečních nebo pracovních hanáckých krojích a členové souboru jsou ve věku 7-12let. Soubor stále udržuje v repertoáru několik tanečních pásem. Nyní se může představit pásmy Hósátka, Pečeme vdolke, Čertovské dovádění, Na svatého Jiří a Hanácké tance.
KONTAKTNÍ ADRESA:Krušpánek Mgr. Lenka Langerová Na Letné 572 783 53 Velká Bystřice Česko (CZ) fax: (+420) 585 451 490 Na festivalu Písní a tancem v Luhačovicích 2005
AKTUALIZACE: správce systému (Folklorní sdružení ČR) org. 24, 12.06.2009 v 10:49 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|