|
Kostel Narození P. Marie [ Kostel nebo katedrála ]Dílo stavitele Leopolda Niedereckra, přestěhovaného do Trutnova z Vídně, je z roku 1782. Původní kostel se připomíná už v roce 1260 listinou pražského biskupa Jana z Dražic. Pozdně barokní stavba kostela s klasicistními a rokokovými prvky o půdorysu 39x25 m s klenbou ve výši 25 m je charakteristická 64 m vysokou věží s cibulovitým zakončením. U paty věže se nachází vstup do kostela. Hlavní oltář chrámu je z roku 1784. Obraz Narození Panny Marie vytvořil pražský malíř J. Q. Jahn. Sochy sv. Petra a Pavla, čtyř církevních otců sv. Řehoře, sv. Ambrože, sv. Augustina a sv. Jeronýma jsou dílem trutnovských sochařů A. Raucha a A. Knitschela. Nad svatostánkem je socha P. Marie.Po obvodu klasicistní chrámové haly je umístěno devět postranních oltářů. Čtyři na straně vchodu: oltář zasvěcený Srdci Ježíšovu s obrazem P. Marie Škapulířové na hoře Karmel, oltář sv. Jana Křtitele s obrazem světce křtícího Krista v řece Jordánu, oltář s obrazem Panny Marie Růžencové s Ježíškem na klíně a oltář sv. Josefa zobrazeného v tesařské dílně s dvanáctiletým Ježíšem. Na protější straně je oltář s obrazem sv. Antonína Paduánského, oltář bolestné Matky boží se sochou Piety, oltář s vyobrazením smrti sv. Josefa, oltář sv. Františka z Assisi s jeho obrazem a oltář sv. Floriána s obrazem světce, držícího ochrannou ruku nad hořícím Trutnovem. Náboženskými reliéfy zdobená kazatelna je z roku 1864. Dnes zabílené nástropní malby s biblickými motivy vytvořili otec a syn Tinzmannovi z Broumova v roce 1909. Varhany postavil v roce 1910 pražský mistr G. Schiffner. Kostel osvětlují dvě řady oken - horní s barevnými ornamenty, dolní s výjevy ze života P. Marie. Čtyři nové kostelní zvony (dřívější byly zničeny požáry a rekvizicemi za 1. a 2. světové války) se poprvé rozezněly nad Trutnovem v září 1991. Několikaletá generální rekonstrukce kostela byla ukončena v roce 1994.
KONTAKTNÍ ADRESA:Martin Veselý Krkonošovo náměstí 72 541 01 Trutnov Česko (CZ)
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|