Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (07:09 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Přírodní památka DOMORACKÉ LOUKY [ Přírodní památka ]

Hostašovice, Přírodní památka Domoracké louky
Přírodní památka
Přírodní památka "DOMORACKÉ LOUKY"

Datum vyhlášení: 1989

Popis:
Představuje území lučních porostů o rozloze 7,18 ha situovaných nedaleko obce Hostašovice v pramenné oblasti Srního potoka cca 360 m. n. m. Lokalita se nachází v přechodném území dvou fytogeografických okresů - Moravské brány a Vsetínské kotliny a je tvořena společenstvy podmáčených luk s přechodem k pastvinám. Cílem ochrany je uchování přirozených podmínek jedinečného naleziště chráněného druhu prstnatce májového (dactylorhiza majalis L) a dalších mizejících a chráněných druhů rostlin.


Zastavení č. 21 - Domorazské sedlo, naučné Palackého stezky

Návštěvou přírodní památky Prameny Zrzávky jsme opustili území Přírodního parku Podbeskydí. V délce asi 2 km tvoří silnice do Valašského Meziříčí hranici mezi Přírodním parkem Podbeskydí a Chráněnou krajinnou oblastí Beskydy.

Silnice (zároveň i železnice) využívá terénu Domorazského sedla, kterým prochází v nadmořské výšce 395 m (u železničního přejezdu) hlavní evropské rozvodí mezi Baltským a Černým mořem.

Sedlo tvoří významný krajinný předěl mezi 16 km dlouhým pásmem Veřovických hor, mezi Trojačkou (715 m) a jižními výběžky Podbeskydské pahorkatiny. Od konce 19. století je dopravně využíváno vybudováním silničního spojení Opava - Nový Jičín - Valašské Meziříčí - Vlárský průsmyk - Trenčín a postavením železnice Kojetín - Ostrava. Nádraží Hostašovice pochází z roku 1885.

Po odlesnění údolí v 19. století mezi silnicí a železniční drahou se vyvinulo na vzniklých loukách velmi pozoruhodné společenstvo s komplexem lesních a lučních ekosystémů. Mimořádné stanovištní podmínky na tzv. Domorazských loukách umožňují a na minilokalitách podmiňují vznik rozdílných a kontrastních společenstev. Celá lokalita se vyznačuje masovým výskytem prstnatce májového, na některých místech se setkáme s mečíkem střechovitým, prstnatcem fuchsovým, hladýžem pruským, hořečkem brvitým, tužebníkem obecným a dalšími druhy.

Celé lokalitě hrozil bezprostřední zánik, když v 80. létech byla určena pro tzv. "náhradní rekultivaci" za zábor zemědělské půdy pro některé doprovodné stavby, podmiňující výstavbu jaderné elektrárny "Blahutovice". Po delších sporech byly Domorazské louky vyhlášeny přírodní památkou.

Přilehlé zalesněné plochy hostí rovněž velmi pozoruhodné bylinné patro. Mezi druhy vyniká zejména masově rozšířený barvínek menší.

Název Domoraz pochází údajně od osadníka Domoráda. Domoraz je rozdělen na Horní a Dolní a katastrálně patří ve značné míře Hostašovicím. V lesích se nacházejí jezírka a studánky s mnoha poetickými jmény. Hluboké lesy byly útočištěm zlodějů a lupičů, kteří prý zde ukrývali své poklady. V pověstech jsou vzpomínáni loupežníci Šimák, bludovický Bartosch a nejvíce Jura Bartůšek, popravený v Novém Jičíně roku 1719.
Hostašovice, Podbeskydí
Přírodní památka

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Další objekty v okruhu do
DALŠÍ INFORMACE: http://www.hostasovice.cz

Typ záznamu: Přírodní památka
AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 08.03.2010 v 11:35 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz