|
Kostel svaté Trojice ve Valašském Meziříčí [ Kostel nebo katedrála ]Kostel sv. Trojice ve Valašském Meziříčí První zmínka o hřbitovním kostelíku sv. Trojice pochází z roku 1605. Jeho malá boční kaple je z roku 1754. Z téže doby je i dřevěná loď kostela lemovaná zvenčí ochozem. Uvnitř je zasazen ve zdi náhrobní kámen s plastikou rytíře Jana Žernovského z Žernoví z roku 1585. Roku 1919 byl zrušen hřbitov kolem kostela, jeho rozebrána a její cenná barokní Pieta zasazena do zdi u hlavního oltáře. Na konci 19. století byl pro jeho špatný stav vydán zákaz bohoslužeb. Roku 1908 se jednalo o jeho zbourání, ale zásahem předsedy MS prof. E. Domluvila byl kostelík upraven pro bohoslužby studentů z gymnázia. Na svátek sv. Trojice se tu konaly poutě a sloužily bohoslužby. V roce 1968 převzalo správu kostela Valašské Muzeum v Rožnově pod Radhoštěm, které nechalo opravit střechu a dalo novou vížku. Od 1971 patří kostel Vlastivědnému ústavu ve Vsetíně, který zde zřídil lapidárium. Jsou v něm shromážděny kamenné plastiky a kříže z katastru města, které by se venku ničily. První instalace Lapidária byla uskutečněna v roce 1978, po letech provozu musel být kostelík v roce 1996 uzavřen a několik let opravován. Nově doplněná expozice kamenných a dřevěných plastik byla slavnostně otevřena v červnu 2001. V kostelíku jsou pořádány koncerty Lapidárium v kostelu sv.Trojice je otevřeno od 9 do 17, denně kromě pondělí, pouze červenec - srpen
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|