|
Zámecký park ve Fulneku [ Zámecký park ]ZÁMECKÝ PARK
Na mírně zvlněném terénu Zámeckého vrchu je přírodně-krajinářský park, který je součástí širšího zámeckého areálu. Založen byl Václavem Bruntálským z Vrbna ještě v průběhu třicetileté války. Původně menší raně barokní okrasný sad byl v 18. století rozšířen na okrasnou zahradu s fontánami ve stylu francouzských parků. Na přelomu 18. a 19. století v něm byly postaveny drobné klasicistní zahradní stavby. Charakter anglického přírodně -krajinářského parku získal v průběhu 19. století.
Nejvýznamnější dřeviny: jedle ojínělá, jinan dvoulaločný, liliovník tulipánokvětý, líska turecká, katalpa obecná, jerlín japonský. Park volně navazuje na lesoparkovou úpravu ostatních ploch Zámeckého vrchu.
DOMEK ZAHRADNÍKA - přízemní zděná stavba pocházející z přelomu 18.a 19. století, vystavěná na vrcholu svahu v zelinářské části parku na nízkém plató. K domku se vystupuje po jednoramenném schodišti situovaném před střední osou fasády. Budova má hladkou symetricky členěnou fasádu s hlavním vchodem ve střední ose a dvojicemi okenních os po stranách. Původní půlkruhové záklenky oken i dveří byly zazděny, současné výplně jsou pravoúhlé. Střecha objektu je valbová.
DVA ZAHRADNÍ PAVILONY S KAMENNÝM SCHODIŠTĚM - dvoupodlažní objekty s částečně zapuštěným přízemím, situované ve svahu po stranách schodiště. Tato dvojice zahradních pavilonů vznikla na přelomu 18.a 19. století. Fasádu původně členil vysoký pilastrový řád a kordonová a korunní římsa. Pravoúhlá okna zdobí frontony a festony. V přízemí druhé fasády byly zřejmě původně otevřené arkády, zazděné pravděpodobně již v 19. století. Tyto a další necitlivé zásahy poněkud pozměnily původní vzhled pavilonů. Mezi jednotlivými objekty je zakomponováno široké jednoramenné schodiště s podestou a jednoduchým sloupkovým kamenným zábradlím po stranách.
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 23.10.2021 v 00:54 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|