|
Zámecký park Šilheřovice [ Zámecký park ]Název: zámecký park Identifikátor: 8-1490/3 Obec: Šilheřovice Statut památky: KP
Zámecký park v Šilheřovicích náleží k největším svého druhu v Moravskoslezském kraji. Park vznikl v období 1820 - 1830 v přírodně krajinářském uspořádání. Byl podstatně menší, postupně se však rozšiřoval, až dosáhl nynějších 98 ha. Je typickým anglickým parkem. Bohužel se nezachoval původní projekt.
Základním prvkem jsou rozsáhlé partie tvořené rozlehlými loukami, lemovanými nebo jen občas přerušovanými skupinami dřevin. Dendrologická skladba není příliš bohatá. Hlavním záměrem je vhodně sladit skupiny domácích dřevin. Od poloviny 19. století byly součástí parku také skleníky, pařeniště a oranžérie pro pěstování ananasovitých rostlin. Jsou zde uměle založené vodní plochy - rybníky Podzámecký, U loveckého zámečku a Evelinino jezero.
Kolem celého parku vede několikakilometrová okružní cesta. Z této hlavní okružní cesty odbočuje jen řídká síť napříč parkem vedených komunikací, aby co nejméně narušila celistvost rozlehlých palouků. V současné době je zde golfové hřiště s 18 jamkami.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|