|
Zámek Hnojník [ Zámek ]Každému, kdo projíždí přes křižovatku naší obce, padne jistě do oka kdysi krásná zámecká budova s přilehlým parkem. Tato budova je dominantou obce, kulturní památkou stavitelského umění a ukázkou bydlení dřívější šlechty. Stavitelé původní budovy nejsou známí - nechal ji postavit v 18. století Karel Václav Beess z Chrostiny v barokním slohu jako jednoposchoďovou. V první polovině 19. století byl zámek přebudován do stylu slezského empíru dle návrhu vídeňského architekta Josefa Kornhausela a provedená přístavba 2. patra. Zámek byl sídlem majitelů velkostatku rodiny Beessů, kteří většinu zimního období přebývali ve Vídni a na letní sezónu přijížděli do Hnojníka. Mnozí z tohoto rodu dosáhli kariéry ve stavovských a dvorských úřadech těšínského vévodství v 18. a 19. století a zůstali zde i po rozpadu Rakouska po roce 1918. Na zdejším katolickém hřbitově si nechali postavit rodinnou hrobku, kde jsou všichni pochováni.
V zámeckém parku, který byl v dřívějších dobách velmi udržován, byly četné plastiky a sošky, vč. sochy J. Nepomuckého - dnes jsou tam jen nepatrné zbytky. V roce 1930 navštívil Těšínsko první prezident ČSR T.G. Masaryk, jeho auto zůstalo stát v místě, kde je dnes autobusová zastávka. Jako první ho uvítal starosta Jiří Stadtherr. Před zámeckou budovou byl uvítán vnukem majitele zámku Janem Beessem. V tuto noc z 5. na 6. července 1930 zavlála na stožáru zámecké šlechty vlajka oznamující pobyt vzácného hosta. V listopadu 1945 byl majetek Beessů konfiskován ONV v Českém Těšíně. Od té doby až do roku 1966 byl zámek sídlem MNV, Státních lesů a výzkumného ústavu a ze zbytku prostorů byly byty. V roce 1966 byl zámek odkoupen Státním statkem za cenu 150 000 Kč. Dnes je tam umístěno ředitelství státního statku a Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy Praha, pracoviště Hnojník. V 1. pochodí je "Stavební síň". Zámek patří dosud státnímu statku. V roce 1947-1948 proběhly poslední úpravy interiérů a v 50. letech opravena venkovní fasáda.
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 15.11.2021 v 19:27 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|