|
Přírodní koupání - nádrž Čerťák, Nový Jičín [ Koupání v přírodě ]Přírodní koupání - nádrž Čerťák, Nový Jičín Nádrž "Čerťák" je vedle hlavní cesty z Nového jičína do Kojetína asi 3.5 km j. od města. Území okolo nádrže je rekteační oblasti města Nového Jičína. Je to časté místo vycházek a výletů, v létě oblíbené rekreační místo pro obyvatele města i jeho návštěvníky
Typ: přehrada Popis: travnatý břeh, písčitá pláž, vtup dlážděný pak písčitý Rozměry: 0.6ha Vstup zdarma Občerstvení: ve stylové hospodě Čertův mlýn Ubytování: po dohodě v hospodě Sportovní vyžití: plavání Další možnosti: rybolov
Vodní nádrž Čerťák o výměře 3,5 ha je vybudována na Kojetínském potoce a slouží především k rekreaci, sportovnímu rybaření, je však i stanovištěm významných a zvlášť chráněných druhů živočichů.
Zastavení č. 5 - Pod Svincem, naučné Palackého stezky (nadmořská výška 408 m)
Z lokality se postupně začíná otevírat pohled na malebně zvlněnou krajinu Štramberské vrchoviny, která je součástí Podbeskydské pahorkatiny. Podrobnější popis krajiny najdete u zastavení č. 7.
Vodní nádrž Čerťák o výměře 3,5 ha je vybudována na Kojetínském potoce a slouží především k rekreaci, sportovnímu rybaření, je však i stanovištěm významných a zvlášť chráněných druhů živočichů. Okolí nádrže je známo výskytem těšínitů z okruhu vyvřelin těšínito-pikritové činnosti ve spodní křídě.
Ze zastavení č. 5 je možno odbočit po zelené turistické značce k restauraci "Čertův mlýn" pod hrází nádrže.
Na pravé straně silnice ve směru ke Kojetínu, těsně před odbočením k Čerťáku, budeme míjet věkovitý strom javor babyku, který patří k chráněným částem přírody. Zelená turistická značka nás zavede přes Žilinu a les Libotín do Mořkova. Pod hrází přehrady lze také odbočit po modré značce do Straníku, kde se turistická cesta připojuje k naší naučné stezce. Neznačenou stezkou je možno se vydat od restaurace Čertův mlýn údolím Kojetínského potoka tzv. "Motýlím údolím" do Straníka a Hodslavic.
V roce 1830 se v kojetínském mlýně, nynějším Čerťáku, narodil Jan Vahala, kovář, zlepšovatel zemědělského nářadí zejména pro orbu. Za své vynálezy obdržel čestná uznání na mnoha zemědělských výstavách. Zemřel roku 1894 ve Starojické Lhotě, kde jemu a bratrancům Veverkovým v roce 1884 dal zemědělský spolek postavit pomník.
Přírodní koupání - nádrž Čerťák, Nový Jičín
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|