|
Divadlo Antonína Dvořáka [ Divadlo ] DIVADLO ANTONÍNA DVOŘÁKA V roce 1902 založila městská obec v Ostravě divadelní stavební fond a o dva roky později se divadelní stavební výbor rozhodl uskutečnit záměr stavby městského divadla. Na základě konkurzu byl projektem divadla pověřen architekt Alexander Graf z Vídně, který budovu pojal v novobarokním stylu. Stavbu řídila a realizovala firma Noe & Storch z Ostravy pod vedením architekta Josefa Schlögla z Vídně. Na stavebních pracech se však podílely i firmy z Vídně, Berlína, Brna, Olomouce a především z Ostravy. Nejvýznamnějším dodavatelem byly Vítkovické železárny, které zhotovily střešní krov nad hledištěm a jevištěm, včetně dalších železných konstrukcí. Prvenstvím této stavby, ve srovnání s ostatními divadly u nás, bylo použití železobetonových nosníků a horizontálních překladů.
Umělecké ztvárnění vnitřních prostor budovy - hlediště, foyeru a vestibulu - bylo dílem vídeňské sochařské firmy Johann Bock & syn. Sochařské práce na fasádě jsou dílem sochaře Eduarda Smetany z Ostravy a průčelí budovy korunuje štítová skupina - sousoší akademického sochaře Leopolda Kosiga z Vídně. Autorem stropního obrazu v hledišti je další Vídeňan - akademický malíř Eduard Veith. V hlavním foyer byly umístěny dva velké reliéfy "Drama" a "Hudba", které divadlu věnovala akademická sochařka Helena Scholzová. Hlavní opona vznikla v ateliéru malířů Koutský & Rottonar ve Vídni. Představovala alegorii na práci, obchod a umění.
Městské divadlo bylo slavnostně otevřeno 28. září 1907 a do roku 1919 se v něm hrála výhradně německá divadelní představení. Od roku se stalo stálou scénou Národního divadla moravsko-slezského, za války bylo NDMS (tehdy fungovalo pod názvem České divadlo moravskoostravské) nuceno tuto budovu opustit. Po druhé světové válce se střídaly názvy Zemské divadlo, od roku 1949 Divadlo Zdeňka Nejedlého a od roku 1990 Divadlo Antonína Dvořáka. Tato budova je domovskou scénou operního, baletního a činoherního souboru Národního divadla moravskoslezského. Počet míst: 531
KONTAKTNÍ ADRESA:Divadlo Antonína Dvořáka Smetanovo nám. 1 702 20 Ostrava Česko (CZ)
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Urban bývá studený pán. Pohoda na Urbana - pro sedláka vyhraná. Urban krásný, vyjasněný - hojným vínem nás odmění. Na Urbana pěkný, teplý den - bude suchý červenec i srpen. Vinná réva nedbá toho - bude míti vína mnoho. Svítí-li slunce na svatého Urbana, bude úroda hlavně na víně. Pankrác a Urban bez deště - hojnost vína. Prší-li na svatého Urbana, znamená újmu vína; pakli jast pěkný čas, dobré víno bude. Jaký den 25. máje jakožto na den Urbana povětří jast, takový podzimek následovati má.
|
|
25.5.2001: Sněmovna zvolila všech patnáct členů Rady ČT.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|