|
Zřícenina hradu Nový Hrádek u Lukova [ Hrad nebo zřícenina hradu ]Hrad Lukov a jeho historie Vydáte-li se v Lukově z křižovatky silnic od Fryštáku a Lešné po ulici Hradské, narazíte na jejím konci u lesa stojící sochu sv. Jana. Z tohoto místa pak 20 minut chůze lesní pěšinou Vás přivede ke zříceninám kdysi velkého hradu, velkého jak svou rozlohou, tak i významem.
Přesná doba vzniku hradu stejně jako jeho zakladatel nejsou sice známy, jasné však je, že v průběhu první poloviny 13. století je na Moravě budována řada hradů, jejichž vznik lze spojovat se strukturálními změnami moravského markrabství. Na hradě byly nalezeny architektonické fragmenty svědčící o vzniku pod přímým vlivem huti cisterciáckého kláštera na Velehradě, jenž je možné přisoudit sakrálním objektům, které vzhledem k velikosti dochovaných fragmentů patrně nebyly pouhými hradními kaplemi. O této skutečnosti svědčí i patrně nejstarší existující písemná zmínka o hradě Lukově, zmiňující lukovského plebána jako jednoho ze svědků na listině královny Konstancie z roku 1235 ("Lambertus plebanus de Lukov..."). Vzhled a rozloha hradu z této doby je dosud nejasná, fragmenty nejstarší zjištěné podoby hradu jsou spojovány s břitovou věžicí vevázanou do hradby a hranolovou věžicí vysunutou před vnitřní hradbu, které nemají v našich zemích obdobu a řadí tak Lukov mezi přední lokality svého druhu u nás. V roce 1990 v porevoluční euforii vzniká Klub přátel Lukova. V roce 1992 byla dokončena oprava čela předbraní a 1996 opravena a znovu vyzděna zřícená valená klenba západního paláce. Zastřešení vstupní věže a vyzdění severní stěny západního paláce proběhlo během sedmi turnusů PsB roku 1997. V roce 1999 byly dokončeny výstavní prostory a klubovny ve vstupní věži a zahájily se práce na Dolním hradě - oprava bašty Svatojánky.
Majitel/Uživatel: ČR / Státní památkový ústav v Brně.
Expozice: Areál předního hradu s dvoukřídlovou budovou, z jejíhož vrcholu je nádherný výhled na Národní park Podyjí, a zadní hrad s dvojitým oválným prstencem hradeb a obytným palácem.
Zajímavost: Hrad leží v první, nejpřísněji chráněné zóně Národního parku Podyjí. Pro veřejnost je dostupný pouze pěšky nebo na kole.
Otevřeno: květen až říjen denně 10-18h, září So, Ne 10-18h. Jindy po předchozí dohodě (větší skupiny osob).
Prohlídka: S průvodcem 45 min, nejvíce 15 osob.
Vstupné: -dospělí: 25,- Kč -děti: 10,- Kč.
Služby: Rezervace prolídek, prodej suvenýrů.
Literatura: Kamenný klíč HRADY, ZÁMKY a ostatní zpřístupněné památky Čechy, Morava a Slezsko Kateřina Součková Roman Abušinov
KONTAKTNÍ ADRESA:Zřícenina hradu Nový Hrádek u Lukova Zámecká 93 671 03 Vranov nad Dyjí Česko (CZ) fax: (+420) 515 296 120
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Urban bývá studený pán. Pohoda na Urbana - pro sedláka vyhraná. Urban krásný, vyjasněný - hojným vínem nás odmění. Na Urbana pěkný, teplý den - bude suchý červenec i srpen. Vinná réva nedbá toho - bude míti vína mnoho. Svítí-li slunce na svatého Urbana, bude úroda hlavně na víně. Pankrác a Urban bez deště - hojnost vína. Prší-li na svatého Urbana, znamená újmu vína; pakli jast pěkný čas, dobré víno bude. Jaký den 25. máje jakožto na den Urbana povětří jast, takový podzimek následovati má.
|
|
25.5.2001: Sněmovna zvolila všech patnáct členů Rady ČT.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|