|
Hrad Sovinec [ Hrad nebo zřícenina hradu ] Na severní Moravě, jižně od Rýmařova, stojí v lesnatých kopcích Nízkého Jeseníku malá vesnička Sovinec se stejnojmenným hradem s vysokou věží, odkud je pěkný výhled na okolní husté lesy. Hrad Sovinec patřil mezi obranné hrady a střežil cestu vedoucí z Olomouce do Slezska. Zachoval se rozsáhlý hradní pevnostní komplex se složitým stavbením vývojem od 14. do 17. století. Od roku 1624 byl hrad v majetku řádu německých rytířů. Expozice: Areál hradu se stálými expozicemi Lesnická škola na Sovinci. Drobnosti z historie hardu Sovinec, expozice zbraní a cínu. Věž s vyhlídkou. Prohlídková trasa vede 1.- 5. a 7. nádvořím, dále na tzv. Horní hrad (nejstarší část hradu) s vyhlídkovou věží. V jednotlivých objektech (brána, konírny purkrabství, palác) expozice (úvodní k historii hradu, lesnické školy na Sovinci - lesnické zbraně ze sbírek muzea, cín ze sbírek muzea) a krátkodobé výstavy. Prohlídka volná i s průvodcem. Majitel / Uživatel: ČR / Muzeum v Bruntále Otevírací doba: květen - říjen 9.00 - 17.00 hodin každý den mimo pondělí Prohlídka - s průvodcem - délka prohlídky 50 minut - nejvíce 30 osob Vstupné: - dospělí 25,- Kč - děti 10,- Kč Poplatky: cizojazyčný výklad 30,- Kč dospělí, 15 Kč děti Průvodce: ne Jazyk (kromě češtiny): v němčině a v angličtině (VII.-VIII.) Popisky: ne Poslední návštěva: zavírací hodina Čas prohlídky: 50 min. Suvenýry: ano Občerstvení: ne Bezbariérový přístup: ano Šatna: ne WC: ano Umístění v obci, orientační bod: Dominanta na severovýchodním okraji obce Sovinec. Služby: Rezervace prohlídek, prodej suvenýrů, občerstvení.
Prohlídka: Služby: - rezervace prohlídek - prodej suvenýrů a občerstvení Historie hrahu Sovinec Nejrozsáhlejším hradním komplexem v okrese Bruntál je hrad Sovinec na skalnatém výběžku v horském údolí Nízkého Jeseníku. Hrad založili těsně před rokem 1333 příslušnící rodu, který se od roku 1348 nazýval po hradu "páni ze Sovince". Za husitských válek se Sovinec stal významnou husitskou pevností. Za Pňovských ze Sovince, kteří hrad s panstvím získali roku 1492, byl hrad rozšiřován a upravován. Páni z Boskovic, kteří hrad koupili v roce 1543, přestavovali hrad v renesanční sídlo. Rozsáhlá stavební činnost na hradě pokračovala i za Vavřince Edera ze Štiavnice, vlastnícího hrad od roku 1578, a jeho zetě, posledního českého majitele hradu, Jana staršího Kobylky z Kobylího (od roku 1592). Z této doby pocházejí i některé fortifikační prvky hradu - polygonální bašta Remter, opevnění zvané Kočičí hlava, barbakán s dnešní první branou. Po bělohorské porážce získal roku 1623 hrad Řád německých rytířů. Obsazení hradu Dány roku 1626 bylo impulsem pro rozsáhlé opevňování hradu - do roku 1643 vznikly tři barokní bastiony a další bašty, byly vybudovány další hradební zdi, příkopy i předsunutá věž. Takto vybudovaná opevnění hradu jsou nejrozsáhlejším zachovaným opevněním z období třicetileté války v našich zemích. Přes mohutné opevnění dobyla na podzim 1643 hrad švédská vojska generála Torstensona a až do roku 1650 z něj učinila jednu ze svých pevností. Význam hradu v následujících letech klesal a po požáru roku 1784 byly provedeny jen nejnutnější úpravy. Ve 40. letech 19. století zde byl řádový seminář a od roku 1867 lesnická škola. Za druhé světové války byl hrad vězením a základnou jednotky SS, v roce 1945 opět vyhořel. V současnosti je hrad postupně rekonstruován. Návštěvníkům hradu jsou zpřístupněna 1. - 3. a 7. nádvoří a dále tzv. Horní hrad (nejstarší část hradu) s vyhlídkovou věží s výhledem do překrásné krajiny sovineckého přírodního parku. V bývalých konírnách jsou instalovány expozice lesnické školy na Sovinci a expozice drobností z historie hradu, ve vyhlídkové věži a na hradních nádvořích jsou realizovány výstavy. Na hradě jsou pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků, jsou prezentována tradiční řemesla. Literatura Kamenný klíč HRADY, ZÁMKY a ostatní zpřístupněné památky Čechy, Morava a Slezsko Kateřina Sučková Roman Abušinov
KONTAKTNÍ ADRESA:Hrad Sovinec Břidličná 793 51 Břidličná Česko (CZ)
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 06.11.2021 v 09:40 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|