|
Zámek Strážnice [ Zámek ]Na jižní Moravě jen kousek od slovenských hranic a nedaleko Hodonína se nachází starobylé městečko Strážnice, na jehož okraji stojí ve velkém zámeckém parku novorenesanční zámek s nárožní hodinovou věží. Zámek je na místě původního hradu ze 13. století, od 15. století několikrát přestavovaný, naposledy do novorenesančního stylu po r. 1850. U zámku je rozsáhlý anglický park z 1. poloviny 19.století s cennou platanovou alejí. V současné době je dějištěm hudebních festivalů. V zámku si můžeme prohlédnout třeba zámeckou knihovnu, sbírku lidových hudebních nástrojů v českých zemích či obrazovou galerii na schodišti. Dnes je zámek sídlem Národního ústavu lidové kultury; pro veřejnost je zpřístupněna cenná historická knihovna obsahující 13.000 svazků knih, dále si návštěvník může prohlédnout expozici "Nástroje lidové hudby v České republice", jedinou svého druhu ve střední Evropě a každoročně se obměňující výstavy v zámecké galerii. Prostory růžového, zeleného a žlutého salonku slouží nejen k reprezentačním účelům, ale také se zde pořádají koncerty a programy. V prostředí zámeckého parku na několika přírodních amfiteátrech se vždy poslední víkend v červnu koná již od roku 1946 Mezinárodní folklorní festival, jeden z nejstarších a největších folklorních festivalů ve světě. Expozice: Historické interiéry s dobovou zámeckou instalací, bohatá knihovna aj. Muzejní výstava Nástroje lidové hudby v ČR.
Zajímavost: Expozice hudebních nástrojů je jedinou sého druhu ve střední Evropě Otevírací doba: květen - říjen 8.00 - 17.00 hodin každý den mimo pondělí Poslední prohlídka začíná 1 hodinu před koncem otevírací doby. Vstupné: dospělí: 30,- Kč snížené: 15,- Kč rodinné: 70,- Kč
Služby: Rezervace prohlídek, prodej suvenýrů.
Kultura: Výstavy - J. Uprka - obrazy ze sbírek Národní galerie v Praze, Porcelán ze sbírek Ústavu lidové kultury ve Strážnici, Fr. Cundrla - Strážnické inspirace, Fašanku, fašanku, už je ťa na mále - masopustní tradice na fotografiích.
Literatura: Kamenný klíč HRADY, ZÁMKY a ostatní zpřístupněné památky Čechy, Morava a Slezsko Kateřina Součková Roman Abušinov
KONTAKTNÍ ADRESA:Zámek Strážnice Strážnice 696 62 Strážnice Česko (CZ) fax: (+420) 518 332 101
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|