|
Zámek Vranov nad Dyjí [ Zámek ]Barokní zámek vypínající se na skalním ostrohu nad řekou ve Vranově nad Dyjí ročně přiláká kolem stovky tisíc návštěvníků, kterým nabízí vedle prohlídky interiérů také již tradiční sezonní výstavy a oblíbené zámecké kulturní léto. Dnešní podobu vtiskli zámku tehdejší majitelé z jhomoravské větve rodu Althanů, kteří s ambiciózní přestavbou začali na sklonku 17. století. Nejvýraznějším dědictvím přestavby, kterou iniciovali, je nejcharakterističtější část zámeckého areálu Sál předků, projektovaný slovutným rakouským architektem Johannem Bernhardem Fischerem z Erlachu. V období klasicismu došlo mimo jiné k úpravám okolí zámku; český zemský advokát Josef Hilgartner z Lilienbornu se podepsal na podobě okolního krajinářského parku. V 70. letech 20. století došlo k nákladné obnově větší části areálu; postupně dochází i k úpravám okolního přírodního prostředí, které je součástí nejpřísnější chráněné zóny Národního parku Podyjí. Vranovský zámek je tak dalším z jihomoravských míst, kde se historie snoubí s přírodou - a ještě radikálněji je to vidět u nedalekého Nového Hrádku u Lukova, který rovněž spadá pod správu zámku. Majitel/Uživatel: ČR / Státní památkový ústav v Brně.
Expozice: Bohatě zařízené interiéry dokumentující kulturu šlechtického bydlení 18. a 19. stol. Monumentální barokní architektura Sálu předků, četné ukázky kameniny z proslulé místní manufaktury. Kaple Nejsvětější Trojice. Vstupní historická expozice. V bývalé kočárovně výstava "Zbraně pro sport, lov a boj" (červenec a srpen).
Zajímavost: Místo natáčení romantického filmového příběhu Andělská tvář Otevírací doba: Červen a září - denně mimo pondělí 9.00 - 17.00 Červenec a srpen - denně mimo pondělí 9.00 - 18.00 Říjen - víkendy 9.00 - 16.00 Prohlídka: S průvodcem 55 min, nejvíce 25 osob. Kaple samostaně. Vstupné: Hlavní okruh - dospělí 65,- Kč - děti 40,-, 30,- a 10,- Kč Zámecká kaple - dospělí 20,- Kč - děti 10,- Kč Výstava v kočárovně - dospělí 25,- Kč - děti 15,- Kč Zahrada - dospělí 20,- Kč - děti 10,- Kč Služby: Rezervace prohlídek, prodej suvenýrů, občerstvení, vinotéka, čajovna, pronájem prostor, společenské akce na objednávku Literatura: Kamenný klíč HRADY, ZÁMKY a ostatní zpřístupněné památky Čechy, Morava a Slezsko Kateřina Sučková Roman Abušinov Hrady a zámky - Průvodce Českou republikou II.
KONTAKTNÍ ADRESA:Zámek Vranov nad Dyjí Zámecká 93 671 03 Vranov nad Dyjí Česko (CZ) fax: (+420) 515 296 120
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 02.12.2021 v 14:18 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|