|
KČT odbor 113404 Kopřivnice [ Klub českých turistů - předseda ] Historie turistiky v Kopřivnici začíná založením KČT ve Štramberku v roce 1895. Dne 21. 12. 1932 kopřivničtí občané zakládají v restauraci "U Heisigů" svůj turistický oddíl v počtu 59 členů. Jeho předsedou se stává obchodník Emil Hanzelka. Odbor je velmi činný. V roce 1934 má členskou základnu 189 členů a patřil mezi největší v okrese. 25. února 1948 dochází v naší zemi k uchopení moci komunisty, a KČT je začleněn do ČSTV jako jeden ze spolků. V této době dochází k výstavbě Raškovy vyhlídky, opravě hradu Šostýna. Turistický oddíl mládeže buduje Bezručovou vyhlídku. Uskutečňují se pochody. Pochod "Osvobození" okolo Kopřivnice, "Lašskem a Valašskem", zimní pochod "25 km Beskydami". Po sametové revoluci a pádu komunistického režimu v roce 1989 dochází v Kopřivnici k rozpadu turistického oddílu. Někteří členové přecházejí do turistických oddílů ve Frenštátě pod Radhoštěm, Štramberku, Příboře. Jen starší spoluobčané se organizují v kroužku rekreační turistiky, vedené panem Emilem Václavíkem. K obnově KČT v Kopřivnici dochází 17. 1. 1999 z podnětu Josefa Poruby, který byl zvolen na ustavující schůzi 34 přítomnými za předsedu nově vzniklého odboru. Byl obnoven pochod "Lašskem a Valašskem", zaveden nový pochod "Naučnou stezkou okolo Kopřivnice", "Noční pochod do Štramberku". Členové KČT Kopřivnice se podíleli na brigádách na chatě Skalce, opravě hradu Šostýna, opravy Raškovy vyhlídky. Každoročně je vypracován plán turistických akcí na celý rok, ve kterém dominují vícedenní letní nebo jarní zájezdy. Aktivity klubu jsou zaměřeny i na pořádání výstav a besed se zajímavými lidmi, na poznávání historie naší země. Přednášky jsou pak doplňovány následnou turistickou akcí. Zimní měsíce jsou obohacovány lyžařskými zájezdy a promítáním diapozitivů. Nedílnou součástí činnosti klubu je také pořádání společenských a sportovních akcí, např. turnaje v bowlingu, stolním tenise, šipkách. Veškeré akce klubu jsou volně přístupné široké veřejnosti. O svých akcích klub informuje na dvou nástěnkách ve městě.
KONTAKTNÍ ADRESA:Klub českých turistů KOPŘIVNICE Josef PORUBA --- 742 21 Kopřivnice Česko (CZ)
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|