|
Římskokatolický chrám sv. Mikuláše [ Kostel nebo katedrála ]Dějiny farnosti a kostela Ludgeřovice mají jméno od zakladatele, který se jmenoval Ludger a byl kolem roku 1280 dědičným fojtem v Hlubcicích. Tehdy za krále Přemysla Otakara II a olomouckého biskupa Bruna ze Schauburka vznikají vesnice Kravaře, Píšť, Koběřice, Bohuslavice, Markvartovice a Ludgeřovice. Hrad Landek byl tehdy správním střediskem. Poprvé je jméno Ludgeřovice na pergamenové listině, která byla napsána na hradě Landeku 28.1.1303, dochovaná v archivu v Hlučíně. Z hradu Landeku vedla do Hlučína cesta přes Ludgeřovice na Vrablovec. Dodnes se jí říká "Stará cesta". Dřevěný kostel stál již před 600 lety tam, kde je nyní státní škola. Druhý kostel zděný byl postaven roku 1798 tam, kde je nyní před kostelem kamenný kříž. Roku 1907 byl postaven současný, v pořadí třetí ludgeřovický kostel. Až do roku 1903 patřily Ludgeřovice pod farní kostel Hlučín. Dne 21.10.1903 byly Ludgeřovice vyfařeny z Hlučína a 28.10.1903 byl slavnostně uveden do Ludgeřovic první farář, bývalý hlučínský kaplan P. Alois Bitta. Bylo mu tehdy 36 let. Hned se pustil do příprav postavit v Ludgeřovicích nový kostel. Po překonání mnoha překážek byl 26.5.1906 posvěcen základní kámen. Podle kroniky farnosti hned začalo pracovat 90 zedníků a každý z nic měl 3 pomocníky. Za půl roku byl kostel postaven. Dne 18.11.1907 byl kostel od světícího biskupa olomouckého, Dr. Karla Wisnara kosekrován ke cti sv. Mikuláše. Obětaví farníci přispívali na vybavení kostela.
Kostel má věž 75 m vysokou. Za druhé světové války mnoho utrpěl, střecha byla poškozena, zatékalo, okna byla vytlučená... Za pomoci farníků byl kostel postupně opraven. Roku 1978 a 1979 byla vyměněna krytina věže a roku 1982 krytina nad presbytářem a bylo provedeno zdvojení oken.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|