|
Historie obce Liptál [ Historie (archivní dokument) ]První písemná zmínka o naší obci pochází z roku 1361. Papežský dvůr tehdy ve francouzském Avignonu jmenoval rozhodčí komisi ve sporu nedalekého vizovického kláštera a pánů ze Šternberka. Mezi jinými se v listině jmenuje i obec Luptal. Jméno Liptál pochází pravděpodobně z německého slova Liebthal či Liebenthal - v překladu "milé údolí".
Život dávných obyvatel Liptálu můžeme dnes postihnout je velmi přibližně. Obec patřila vsetínskému panství, které bylo od roku 1308 v držení pánů z Kravař. Později přešlo panství a tím také Liptálu do majetků pánů z Cimburka a v roce 1505 pánů z Kunštátu. Z té doby pochází významné nadání, kterého se dostalo poddaným vsetínského panství - svoboda dělání pasek, tj. přeměny lesa na ornou půdu. Z roku 1516 se dochoval údaj o velikosti Liptále, který patřil k největším obcím panství: kromě fojtství zde bylo 25 usedlostí, fojtem byl jistá Václav. Jako součást vsetínského panství, mezi jehož majiteli byl i pozdější významný císařský vojevůdce Albrecht z Valdštejna, je v historických dokladech uváděn Liptál až do poloviny 17. století.
Nejstarším dokumentem archivu obce Liptál je privilegium Albrechta z Valdštejna, vydané 1. ledna 1614.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Když dne ubývá, horka přibývá. Červenec nese parna, krupobití a medovice, jesti hojný na bouřky a vichřice. Červenec a srpen jsou nejteplejšími měsíci v roce. Co červenec neuvaří - srpen nedopeče. Co červenec neupeče, to již srpnu neuteče. Slunce peče - déšť poteče. Na mokrý červenec následuje bouře a krupobití. Jaký červenec, takový leden. V červenci do košile rozdělej se, a vprosinci po uši oděj se! Když červenec pěkně hřeje, o vánocích se zima zaskvěje.
|
|
16.7.2001: Zemřela německá podnikatelka Beate Uhseová, uznávaná královna "říše erotiky" a majitelka stejnojmenné firmy Beate Uhse provozující mj. sey shopy a pornokina.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|