|
Historie obce Valašské Příkazy [ Historie (archivní dokument) ]Písemné zmínky o obci začínají v zemských deskách teprve roku 1503. Z dějin je známo, že osada zažila vpád Bočkajových povstalců roku 1604, za třicetileté války trpěla při tažení švédského vojska k Brumovu, k ničení došlo i při turko-tatarských vpádech roku 1663. Tehdy žilo v osadě sedm rodin. Za kurucké vojny (1703-1710) byla osada vypálena. Obec patřila vrchnosti v Návojné a až do roku 1886 zde byl v provozu panský pivovar a panský mlýn. Za první republiky byla v Příkazech zřízena pila a cihelna. Zlepšení hospodářské situace přinesla až stavba železniční trati z Horní Lidče do Púchova. V roce 1788 měla být v obci zřízena škola i pro Poteč, Horní Lideč a Študlov, ale pro nezájem vrchnosti se plán neuskutečnil. V nouzové škole se začalo vyučovat až v roce 1830, zděná budova školy z roku 1933 už svému původnímu účelu neslouží. V roce 1832 vypukla na jihovýchodním Valašsku epidemie cholery. Jeden z tzv. cholerových hřbitovů pro pohřbívání zemřelých z Poteče, Horní Lidče a Příkaz byl nad pálenicí. PÁLENICE Od roku 1750 prý měla pálenice v Příkazech panskou výsadu na pálení slivovice a borovičky. Místní pálenice je proslavena výrobou kvalitní slivovice dodnes.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|