|
Trenčianske Bohuslavice [ Město nebo obec ]V oblasti vyústenia Bošáckej doliny do Povážka leží obec Trenčianské Bohuslavice, po prvýkrát písomne doložená v roku 1208 jako "villa Buczlai". Obec je známa barokovou kaplnkou, ktorej rokoková výzdoba patrí medzi nejcennejšie tohoto druhu na Slovensku. Kaplnka slúži teraz jako kostol a je pozostatkom niekdajšieho kaštieľa šľachtického rodu Erdodyovcov a pochádza z roku1763. Kašťiel bol zbúraný v roku 1905, ale kaplnku sa podarilo zachrániť. Autorom fresiek v kaplnke je chýry viedenský umelec A Maulbertsch. Nad obcou se týči vrch Turecko, ktorého severnú časť tvorí lesostepa južnú skalnatá step. Toto územie bolo vyhlásené za chránené nálezisko vzácného živočístva, kveteny a lesného porastu. Z druhej strany obce sa vypína vrch Hájnica s rozsiahlym výskytom Hlaváčka jarného, ktorý tu dosahuje severnů hranicu výskytu na Slovensku. Na svahu Hajnice sů badateľné stopy po dvoch obrovských skleníkách, ktoré patrili k bývalému kaštieľu. Za obcou, severne od fotbalového ihriska, bolo objevené v sedemdesiatych rokoch sídlisko lovcov mamutov, přibližne spred 23 000 rokov. Exponáty sú uložené v archologickom ústave v Nitre. Nad obcou sa v minulosti nachádzalo aj keltské sídlisko.
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|