Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (11:02 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Historie obce Baška [ Historie (archivní dokument) ]

Kdy, jak a kým byla obec Baška založena, není známo. Patří mezi nejstarší obce na "Frýdecku" a poprvé je jmenovaná roku 1434, kdy synové těšínského knížete Bolka I. (Boleslav) - Václav, Přemek a Vladislav zastavili město Frýdek a vsi Bašku, Bruzovice, Staré Město, Lhotu a Místek za 500 kop slezských stříbrných Arnoštovi z Tworkova. Podle zástavní listiny lze usoudit, když v roce 1434 obec Baška již existovala, že její založení tedy muselo být o několik desítek let dříve. Jinak by nemohla být zastavena, kdyby v ní nebyli obyvatelé.

Nejstarší trvalou památkou na naši obec je název "Baška", to znamená ve starovalašském nářečí "ovce", tedy Baška odvozená od slova ovce. Ještě dodnes se říká na Valašsku a Vizovicku ovci baška, domněnka snad opodstatněná, připisuje jméno Baška valachům, kteří do těchto míst přišli nebo byli uvedeni, když hledali místa vhodná pro salašnictví. Obecní znak přidělený vrchností představuje ovci, protože má ve znaku ovci už na pečetníku z roku 1700, stojící ovce v ohradě bylo používáno až do roku 1925.

Další záznam o Bašce nalézáme v listině z roku 1573, podle níž těšínský kníže Václav (1545 - 1579) prodal frýdecké panství (město Frýdek i s příslušenými obcemi, mezi nimiž je také jmenována i obec Baška) za 36.000 slezských zlatých bratřím Matyášovi a Jiřímu z Lohova. Jiří z Lohova prodal celé panství olomouckému biskupovi Stanislavu Pavlovskému. Ještě před zamýšleným prodejem dal Jiří z Lohova sepsat první urbář panství frýdeckého (1580), v němž jsou přesně uváděny první-záznamy o osídlení, platových a robotních povinnostech obce Bašky, která v uvedeném roce měla celkem 14 usedlých sedláků, z toho jedna usedlost byla volná, bez robotních povinností.

V roce 1584 koupil panství frýdecké od olomouckého biskupa Stanislava, Bartoloměj, Bruntálský z Vrbna. Z doby jeho vlastnictví panství frýdeckého, Baška listinu z roku 1587, podle níž odprodal "robotným lidem Bassky poddanym swym" část pozemků ležících za posledním fojtským polem, při hranici obce Janovské, Prženské a Hodoňovické. Tato listina je uložen v okresním Vlastivědném muzeu. Vdova po Bartoloměji Bruntálském, jež zemřela roku 1606 zanechala panství (zámek a město Frýdek s příslušnými obcemi, v tom seznamu je uvedená i obec Baška) svým synům. Za Jana Bruntálského byla v roce 1611 pořízena gruntovní registra, jež jsou uložena v Brně. V nich jsou i gruntovní záznamy o obci Bašce, že v Bašce je: 11 sedláků a 3 zahradníci. Baška je uvedena i ve druhém urbáři pořízeném nastávajícím majitelem Jiřím hrabětem z Opersdorfu, podle něhož je v Bašce zákupní fojtství s mlýnem a pilou. Ve třetím urbáři je už v záznamu na fojtství mlým, pila, 11 sedláků, 3 zahradníci, 6 chalupníků. Zahradníci byli ti, kteří vlastnili jenom půl lánu.

V roce 1700, kdy obce dostávaly přidělované znaky do obecních pečetítek, mohla si pořídit Baška mosazné pečetítko. Byla na něm stojící obce a nápis "Pecet diediny Basska - 1700". Od pradávna až do dneška měla Baška mnoho pomístních jmen, které charakterizovaly tu, nebo onu část katastru obce. Do dnešní doby jich bylo již přes 60. Některé z nich již zanikly, jiné se používají dodnes jako Kozinec, Myšinec, Skotňa, atd.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.baska.cz

AKTUALIZACE: Eliška Černochová (Beskydy-Valašsko) org. 56, 03.03.2010 v 19:57 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz