|
Kavárna Radhošť [ Kavárna ]Budova v níž sídlí Kavárna a restaurace Radhošť patří k nejzajímavějším projevům architektury přelomu 19.a 20.stol ve Frýdku-Místku.
Tato secesní stavba byla postavena roku 1901 podle návrhů architektů O.Neumanna a A.Barona jako sídlo frýdeckého okresního hejtmanství.
Původní záměr - současně postavit také dnešní západní sídlo pro magistrát města Frýdku nebyl uskutečněn. Tuto část realizoval, už ve zcela odlišném funkcionalistickém slohu, městský stavitel A.Gruhdl teprve o tři desetiletí později v roce 1930.
Prostory dnešní Kavárny a restaurace Radhošť, jejíž původní název za dob Rakouska-Uherska zněl Cafe und Restaurant Habsburg, slouží svému účelu od samého počátku. Jejich mimořádně cenný interiér, který navrhoval vídeňský architekt Hassmann, je původní.
Po roce 1989 prodělala Kavárna a restaurace Radhošť několikaletou náročnou rekonstrukci, od října 1996 můžeme díky citlivému přístupu architekta B.Kaspříka obdivovat v plné kráse tuto vzácnou ukázku vídeňské secese. V létě roku 2009 proběhla kompletní rekonstrukce Kavárny a restaurace Radhošť, včetně renovace malby a štukové výzdoby.
KONTAKTNÍ ADRESA:Kavárna Radhošť tř. T. G. Masaryka 738 80 Frýdek - Místek Česko (CZ)
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|