|
Hradec Králové [ Město nebo obec ]Město českých královen, Elišky Rejčky a Elišky Pomořanské vzniklo roku 1225 a bylo již ve středověku východočeskou metropolí. Kdysi město husitské, později sídlo biskupství i vojenská pevnost (bitva u Chlumu r. 1866).Na konci 18. století se Hradec proměňoval ve velkou barokní pevnost, přičemž větší část města byla zbořena. Pro její obyvatele byl postaven Nový Hradec Králové. Začátkem 20. století za působení starosty Františka Ulricha začala nová výstavba města, na níž se podíleli přední čeští architekti Jan Kotěra a Josef Gočár. Tito dva architekti obohatili město o mnoho významných budov. Ve měste i v okolí jsou desítky kilometrů cyklostezek, plavecký bazén, aquacentrum s mořským příbojem, obří akvárium, koupaliště, kempy. Snadno dosažitelné pamětihodnosti, např. Hrádek u Nechanic, Kuks, Proboštův betlém v Třebechovicích, skalní města v Českém ráji a Adršpachu, blízkost Krkonoš a Orlických hor. Mezi akce reprezentující kulturní život patří: folklorní festival Hradec Králové - Pardubice (červen), výročí rekonstrukce bitvy u Hradce Králové (červenec), Mezinárodní letecký festival CIAF (září), Hradecké hudenbí dny (říjen), Techfilm (říjen) a další.
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ: - Březhrad, Hradec Králové [gps] [osm]
- Hradec Králové, Hradec Králové [osm]
- Kluky, Hradec Králové [osm]
- Kukleny, Hradec Králové [osm]
- Malšova Lhota, Hradec Králové [gps] [osm]
- Malšovice u Hradce Králové, Hradec Králové [osm]
- Nový Hradec Králové, Hradec Králové [osm]
- Piletice, Hradec Králové [osm]
- Plačice, Hradec Králové [gps] [osm]
- Plácky, Hradec Králové [osm]
- Plotiště nad Labem, Hradec Králové [gps] [osm]
- Pouchov, Hradec Králové [osm]
- Pražské Předměstí, Hradec Králové [osm]
- Roudnička, Hradec Králové [osm]
- Rusek, Hradec Králové [osm]
- Slatina u Hradce Králové, Hradec Králové [osm]
- Slezské Předměstí, Hradec Králové [osm]
- Svinary, Hradec Králové [gps] [osm]
- Svobodné Dvory, Hradec Králové [gps] [osm]
- Třebeš, Hradec Králové [osm]
- Věkoše, Hradec Králové [osm]
Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮ NA ÚZEMÍ MĚSTA ČI OBCE
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 2, 30.09.2021 v 12:14 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|