|
Znak obce Paskov [ Znak a prapor ]Dne 5. března 1996 slavnostně předal (tehdejší) předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky PhDr. Milan Uhde starostovi Paskova Ing. Petru Paukovi znak a prapor naší obce a příslušné dekrety opravňující obec k jejich užívání.
Podívejme se proto blíže v této souvislosti jednak na koncepci, symboliku a frafické uspořádání tohoto znaku, jednak na jeho historii a možné události či pověsti, jimiž mohlo být celkové výtvarné pojetí znaku inspirováno. Připomeňme přitom, že posledním výtvarným zpracováním znaku, jak byl i naší obci předán, je to, jež bylo publikováno v knize "Znaky měst severomoravského kraje" autorů Baletky a Loudy z ro. 1980.
Jedná se o postavu Panny Marie, držící na levé ruce Ježíška, v pravé ruce třímající žezlo a stojící na ležatě situovaném srpku měsíce s hroty obrácenými směrem vzhůru. V citované publikaci je znak vyobrazen barevně, a to tak, že štít znaku má modrou barvu, postavy na něm jsou v barvách přirozených se zlatými korunkami na hlavách a zlatými svatozářemi kolem hlav. Měsíční srpek má barvu stříbrnou.
Znak v popsaném výtvarném provedení (kromě barevného pojednání) je uveden již v prvním souhrnném, odborném, heraldickém díle, zabývajícím se našimi zeměmi, jehož autorem byl lékárník z Města Albrechtic Vincenc Robert Widimský. Svazky jeho díla věnované Čechám a Slezsku vyšly (německy) již v r. 1864, avšak k vydání svazku věnovanému Moravě (a zahrnujícího i Pakov) bohužel nedošlo. Rukopis je však pro studijní účely k dispozici ve Slezském muzeu v Opavě.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|