|
Kostel sv. Bartoloměje [ Kostel nebo katedrála ]Viz indikační skici stabilního katastru
Původně drobný románský kostelík, který vznikl v 11. století, byl rozšířen ve 14. stol o gotickou loď a presbytář s žebrovou klenbou. V těchto prostorách se zachovaly zbytky nástěnných maleb z 2. pol. 14. stol. Po požáru v r. 1794 byl objekt r. 1897 novogoticky restaurován za vedení F. Schmoranze, kdy také byla postavena věž a vestavěna kruchta. Po stranách oblouků kostelní lodi je část dochovalých fresek z dob Karla IV. U kostela je také jedno z míst pravěkého osídlení, acheologické nálezy lužické a slezsko-platěnické kultury. Známé jsou také nálezy výrobny ručních mlýnů z období keltského osídlení a hradištní kostrové pohřebiště.
KONTAKTNÍ ADRESA:Luděk Šorm V Perníkové chaloupce č. p. 38 533 52 Ráby Česko (CZ)
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 2, 05.11.2024 v 12:25 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|