|
Sviadnov [ Město nebo obec ]V jihozápadní části území obce Sviadnov se zvedá z okolní roviny 80-ti metrový kopec "ŠTANDL" na jehož vrcholu jsou pozůstatky drobnějšího středověkého opevnění. Zcela poškozené jádro hrádku je obehnáno valem a příkopem. V šikmě klesající chodbě, dosud průzkumně ověřované, byly nalezeny železné předměty, zlomky keramiky a kostí. Národní turistický trast uvažuje s rekonstitucí ranně středověkého hrádku. Z okolí Štandlu existují rovněž archeologické objevy, a to střepy pravěkých nádob s volutami a železné šipky.
Celá oblast území obce, ležící západně rychlostní komunikace I/56 Ostrava-Místek, je v územním plánu obce vedena jako rekreační oblast Štandl. Navazuje na rekreační oblast Lipina-Hatě obce Staříč. Jsou zde realizovány úpravy pro posílení rekreační funkce - naučné stezky, odpočinková stanoviště.V této oblasti mají svá sídla jezdecké oddíly, pořádající zejména jezdecké závody v parkurovém skákání, voltižní cvičení pro děti a mládež, Westernovou a klasickou anglickou jízdu.
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 27.09.2021 v 22:23 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|