|
Masarykovo náměstí [ Ulice nebo jiné místopisné označení ]Viz indikační skica stabilního katastru (1839) Viz též stará zástavba okolí dnešního Masarykova náměstí na státní mapě 1:5000 (1952) a pozdější stav téhož území (náměstí Budovatelů) na katastrální mapě 1:10000 (1969). Viz letecký snímek lokality z 1. 7. 1937.
Popularizační glosa:
Masarykovo náměstí je rozsáhlý prostor po zbouraných jezdeckých kasárnách postavených roku 1895 při Palackého třídě, r.1959 pojmenován náměstí Budovatelů. R.1990 přejmenován na Masarykovo náměstí. Zde mělo vzniknout nové centrum města. Z poloviny dlážděno a parkově upraveno se vzrostlými stromy, druhá polovina štěrkové parkoviště. Na severní severní straně přiléhala nedlážděná plocha, lidově zvaná hliněný plac, kde hostovaly cirkusy aj. atrakce. R.2005 náměstí levně prodáno izraelské společnosti, která r.2006 zahájila stavbu obchodního centra AFI PALACE, který zabral praktický celé náměstí. Zůstala široká třída před AFI PALACE s křižovatkami za býv. Veselkou a u Zimního stadionu (viz parpedie.cz).
Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮ
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 2, 16.04.2025 v 00:06 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|