|
Olomoucká [ Ulice nebo jiné místopisné označení ]Vztah Olomouce k Opavě byl patrný již na počátku dějin našeho města. V roce 1195 se zde zastavil se svým průvodem olomoucký dědičný kníže Vladimír. V Opavě nechal napsat listinu, která je zároveň první písemnou zprávou svědčící o existenci Opavy. I oloumoučtí biskupové, později arcibiskupové, se snažili uplatňovat vliv na město tím, že v bezprostřední blízkosti Opavy získali do svého držení jako arcibiskupské léno obce Slavkov a Jaktař. K nim se vyjíždělo z Opavy Jaktařskou bránou, pod níž se usídlili již ve 13. století opavští kováři, zpracovávající později mimo jiné i olovo z hornobenešovských dolů patřících z části Opavě, jak dokládají archeologické nálezy slitků olova. Práce s ohněm se musela konat za hradbami města, aby se zabránilo požárům.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|