|
Historie obce Kamenná [ Historie (archivní dokument) ]První písemná zmínka o Kamenné pochází z r. 1385. Tehdy obec patřila k hradu Brníčko a s ním se v rámci tzv. Zálesí kolem Rohle dostala v roce 1446 k panství Zábřeh. Po třicetileté válce zde zcela mizí některá česká jména. Podle lánového rejstříku z roku 1677 bylo v Kamenné jenom 17 usedlíků, takže patřila mezi menši vsi zábřežského panství. Roku 1834 zde bylo 60 domů a 408 obyvatel. Po roce 1848 tvořila Kamenná nejvýchodnější část politického a soudního okresu Zábřeh.
Vzhledem ke svažitým a málo úrodným pozemkům se značná část obyvatel zabývala domáckým tkalcovstvím a výrobou různých sít. Z této tradice vyšel místní podnikatel Johan Anderlitschka, který po roce 1848 postupně rozšiřoval výrobu drátěného pletiva až po založení továrny na drátěné výrobky v roce 1873. V roce 1908 vznikl v obci i menší závod na výrobu kartonáže. Kamenná tvořila důležitou výspu němectví ve východní části Zábřežska. Bylo příznačné, že národní slavnosti, které se konávaly každoročně pod Bradlem, organizovali Němci nad Kamennou a Češi na druhé straně nad Lipinkou. Německá obecná škola v Kamenné však vznikla až v roce 1881. Předtím chodily zdejší děti do školy v Rohli.
Po květnu 1945 byla obec velmi rychle osídlena českými rodinami, v mnoha případech ještě před odsunem Němců.
Původní vesnická zástavba se změnila koncem 19. století po výstavbě továrny a zejména v posledních desetiletích, kdy zde byla postavena celá skupina vícepodlažních obytných domů. Počet obyvatel v obci až do roku 1900 stoupal. Tehdy zde bylo 553 obyvatel v 64 domcích, ale potom začal pomalu klesat a tento trend dosáhl vrcholu po odsunu německého obyvatelstva. V roce 1930 zde bylo jen 18 Čechů. V roce 1950 žilo v této obci 367 usedlíků v 84 domech. Pod vlivem zdejší továrny v následujícím období obec opět rostla a v roce 2001 měla již 590 obyvatel, kteří žijí sice jen v 92 domech, avšak v dvakrát větším počtu domácností, což je u venkovské obce dost výjimečné.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|